17.04.2017, 00:00

Exekúcie po novom? Vysvetľuje právnik

Čo s exekúciami, ktoré sú roky nevymožiteľné pre nemajetnosť dlžníka?

Exekúcie po novom? Vysvetľuje právnik
Zdroj: Dreamstime

Čitateľ HNporadne sa pýta:

V súvislosti s novoprijatou legislatívou týkajúcou sa exekúcii som sa dočítal, že nové pravidlá platia len pre exekúcie, ktoré sa začali po 1. apríli 2017. Je to pravda? Predpokladal som, že vláda chce prijatím novej legislatívy pomôcť vyriešiť exekúcie, ktorých bolo do 1.4.2017 viac ako 3.600.000. Tých sa vraj nová legislatíva netýka a pri nich sa bude postupovať podľa dovtedy platnej legislatívy. Čo s exekúciami, ktoré sú roky nevymožiteľné pre nemajetnosť povinného a nie je predpoklad ich vymožiteľnosti ani do piatich rokov od ich začatia ? Tých viac ako 3,6 milióna exekučných titulov bude mátať povinných a ich rodiny až do konca života ? Ak to takto platí od 1.4., potom prijatá novela zákona o exekúciách neprináša žiadny efekt pre viac ako 3,6 mil. exekučných titulov. Môžete to, prosím vysvetliť?

Odpovedá JUDr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch:

V zmysle prechodných ustanovení k úpravám účinným od 01.04.2017, ktoré nájdete v ustanovení Exekučného poriadku, je pravdou, že ak tento zákon neustanovuje inak, exekučné konania začaté pred 1. aprílom 2017 sa dokončia podľa predpisov účinných do 31. marca 2017. Pravidlá pre prideľovanie vecí exekútorom v zmysle novely Exekučného poriadku účinnej k 01.04.2017 sa použijú len s ohľadom na veci pridelené podľa predpisov účinných po 1. apríli 2017. Uvedené platí najmä na základe zásady, ktorou je zákaz retroaktivity, čo znamená, že zákony ako ich novelizácie musia byť platné a účinné do budúcnosti a nie spätne.

Pokiaľ ide o Vašu otázku smerujúcu k tomu, že množstvo exekúcii bude naďalej prebiehať napriek tomu, že pre nemajetnosť povinného budú ďalej nevymožiteľné, tak zastavenie exekúcie pre nemajetnosť povinného bolo možné i doposiaľ, nakoľko ak exekútor pri lustrácii majetku povinného zistil, že tento žiaden majetok ani príjmy nemá, o tejto skutočnosti informoval oprávneného, ktorý na základe tohto mohol rozhodnúť o zastavení exekúcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.