18.04.2017, 00:00

Chladničku cez sviatky nenaplníte

Výpadok tržieb obchodníkom nehrozí. Viac voľných dní na oddych môže zvýšiť produktivitu práce.

Chladničku cez sviatky nenaplníte
Zdroj: Reuters

Ak doma počas sviatkov zistíte, že vám v špajze chýba niečo na prípravu jedla, po prvom júni to už tak ľahko nekúpite. Štát obmedzil predaj v obchodoch, ktoré tak budú počas roka zatvorené 15 a pol dňa. Domácnosti si budú musieť nákupy lepšie plánovať a pred sviatkami chladničky viac naplniť.

Výsledok dohody
Rozšírenie zatváracích dní priniesla novela Zákonníka práce, na ktorej sa dohodli nielen poslanci Národnej rady, ale aj podnikatelia a odbory. „Návrh rešpektoval všetky pripomienky zamestnávateľov a obchodníkov a je výsledkom konsenzu. Nebude mať ekonomické dosahy ani pre zamestnávateľov, ani pre obchodníkov a zamestnancov,“ potvrdil jeden z autorov zmeny Zákonníka práce, poslanec Ján Podmanický (Smer-SD).

Ekonómovia sú trochu opatrnejší. Dosah zatvorenia obchodov by podľa nich mal byť na biznis minimálny. „Niektorí zamestnanci môžu negatívne vnímať menej príplatkov za prácu počas sviatku, čo sa im odrazí na výslednej mzde,“ skonštatoval analytik Tatra banky Boris Fojtík. Ekonómovia sú však presvedčení, že spotrebitelia sa zmenám prispôsobia.

Podľa údajov obchodných reťazcov tvoria ich tržby počas nedieľ a sviatkov dva až päť percent z celkových príjmov. Predzásobením alebo dozásobením domácností po sviatkoch by sa im mal tento výpadok vrátiť.

Česi doplácajú
Ale pozor. České podnikateľské zväzy žiadali vlani zrušenie zákona o predajnom čase v malo- a veľkoobchode. Zákaz predaja počas niektorých štátnych sviatkov, ktorý tamojší spotrebitelia prvýkrát pocítili 28. októbra 2016 a potom cez tri vianočné dni, sa negatívne prejavil na tržbách obchodníkov. Tí sú presvedčení, že zmena otváracích hodín im bráni slobodne podnikať. „Uzatvorenie predajní v sviatočných dňoch stanovené zákonom sa premietlo do tržieb. Straty idú do miliónov korún,“ uviedla Lenka Mastešová z predajní elektroniky Euronics. Obmedzenie však pomohlo e-shopom, ktoré hlásili medziročný rast tržieb o 10 až 20 percent. V Česku sa zákaz predaja vzťahuje na obchody s plochou nad 200 štvorcových metrov, ktoré cez Vianoce musia zatvoriť na dva a pol dňa. Aj keď ľudia pred a po sviatkoch nakupovali viac, stratu zo zatvorených predajní to nedokázalo nahradiť, vyplynulo z vyjadrenia obchodných reťazcov.

Na Slovensku sa predaj neobmedzil podľa veľkosti obchodov, ale

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.