18.04.2017, 00:00

Ako legálne predávať počas voľna

Spôsob nahradenia zamestnancov v predajniach, aby sa nemuseli zatvoriť. Nie všetky možnosti by boli v poriadku.

Ako legálne predávať počas voľna
Zdroj: Peter Mayer

Zákaz predaja uplatňujú v niektorých európskych štátoch prísnejšie ako na Slovensku. Kým u nás majú byť obchody zatvorené len počas niektorých sviatkov, v cudzine sú „voľné“ aj nedele. Podľa analytika trhu Ľubomíra Drahovského skôr či neskôr to bude tak aj u nás.

Rozšírenie zákazu predaja prikazuje Zákonník práce, teda pravidlá sú v pracovnoprávnej rovine. Zamestnávateľ tak nemôže nútiť pracovať zamestnancov, kým živnostníci si svoje predajne môžu otvoriť, aj keď iným to zákon nedovoľuje.

Náhrada zamestnanca
„To, že zamestnávateľ nemôže svojim zamestnancom nariadiť prácu, ešte neznamená, že si od iného podnikateľa – fyzickej osoby nemôže zaistiť službu, ktorá by prácu zamestnancov dočasne nahradila,“ pripomína konateľka Účtovnej jednotky Veronika Solíková. Príkladom môžu byť supermarkety so samoobslužnými pokladnicami, ktoré zákazníkom umožňujú zaplatiť tovar bez obsluhy predavača priamo v pokladnici. Osoba, ktorá by bola poverená dohľadom nad správnou funkčnosťou týchto pokladníc a nenaplnila znaky závislej práce, môže byť živnostníkom, takže túto službu poskytne aj iným podnikateľom. Tento príklad je len jednou z možností využitia obchodného vzťahu medzi podnikateľmi, na ktorom sa nezúčastňujú žiadni zamestnanci.

K ďalším možnostiam, ako využiť služby živnostníka, sa podľa Solíkovej môže zaradiť napríklad komisionálny predaj alebo zastúpenie na základe mandátnej zmluvy. Aby sa však takýto obchodný vzťah neposudzoval ako nelegálne zamestnávanie, odporúča sa konzultovať ho s odborníkom. Ten obe strany upozorní na možné riziká a detaily, ktorým treba venovať dostatočnú pozornosť.

Riziko agentúrnej práce
Podnikatelia tiež zvažujú, že zákazu predaja cez sviatky by sa vyhli s pomocou agentúrneho zamestnávania. Tak by zabezpečili maloobchodný predaj inými než vlastnými zamestnancami. Toto riešenie však vzhľadom na Zákonník práce nie je bezpečné, keďže k výkonu závislej práce v maloobchode by dochádzalo aj naďalej. V takom prípade by sa riziko rozšírilo na agentúru práce, ktorá počas sviatkov nesmie svojim zamestnancom nariadiť ani si s nimi dohodnúť prácu pre užívateľského zamestnávateľa.


Obmedzenie predaja využijú živnostníci:
a)
ktorí majú vlastné prevádzky a počas určených dní budú mať otvorené a predávať
b) ktorí by počas „zákazu“ chceli dodávateľsky zabezpečiť pre svojich obchodných partnerov službu súvisiacu s predajom v ich maloobchodnej prevádzke

Sankcie
100-tisíc eur hrozí pokuta podnikateľovi, ktorý nariadi alebo si so zamestnancom dohodne prácu počas niektorého z dní pracovného pokoja, počas ktorých musia byť predajne zatvorené. Ak by podnikateľ spolupracoval s iným, mal by si dať pozor. V prípade nelegálneho zamestnávania objednávateľovi služieb (nelegálnej práce) hrozí pokuta od 2 000 eur a ich poskytovateľovi do 331 eur.

Fakty o zmene v zákone
DROBNÉ PREDAJNE


– Pri drobných predajniach maloobchodu, ako napríklad vinotékach, predajoch čerstvých štiav, zmrzliny či pečiva, bude záležať na tom, či prácu vykonáva majiteľ prevádzk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.