25.04.2017, 00:00

Sudcovia si o mesiac budú voliť nových zástupcov

Koncom júna sa končí funkčné obdobie ôsmim členom Súdnej rady, ktorých vybrali ich kolegovia v talári. O ich post sa teraz uchádza sedemnásť kandidátov.

Sudcovia si o mesiac budú voliť nových zástupcov
Zdroj: Reuters

Pripravené v spolupráci s Kanceláriou Súdnej rady SR

O necelý mesiac si budú sudcovia na Slovensku voliť nových ôsmich zástupcov v Súdnej rade. V tomto roku ju čaká veľká obmena. Funkčné obdobie sa totiž končí až jedenástim členom. Prinášame otázky a odpovede týkajúce sa volieb.

Kedy sa budú voľby konať a kedy je možné očakávať výsledky?
Voľby sú podobné parlamentným a prebehnú 23. mája od deviatej do devätnástej hodiny na zhromaždeniach sudcov v obvodoch jednotlivých volebných komisií. Hlasovanie bude teda prebiehať v ten istý deň a v tom istom čase. Obvodov volebných komisií je desať – pri Najvyššom súde, Špecializovanom trestnom súde a sudcovských radách ôsmich krajských súdov. Miesto konania zhromaždenia sudcov, na ktorom sa volí, určí najneskôr 15 dní pred dňom konania volieb predseda sudcovskej rady Najvyššieho súdu, Špecializovaného trestného súdu a sudcovských rád pri krajských súdoch.
Výsledky volieb bývajú vyhlásené spravidla hneď na druhý deň po voľbách. Po ich vyhl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.