23.05.2017, 00:00

Holanďanovi zakázali predaj. Nelegálne streamoval filmy

Predajca inštaloval do svojich zariadení softvér umožňujúci sledovanie pirátskych snímok.

Holanďanovi zakázali predaj. Nelegálne streamoval filmy

V Holandsku žalovali muža, ktorý predával prehrávač na sledovanie pirátskych filmov. Súdny dvor Európskej únie to považoval tiež za protiprávne a predaj zariadenia zakázal.

Jack Wullems je predajcom elektroniky s názvom „filmspeler“. Ide o prehrávače, ktoré zabezpečujú signál medzi zdrojom obrazu a zvuku na jednej strane a televíznou obrazovkou na druhej strane. Wullems však na svoje zariadenia inštaloval aj ďalšie softvérové doplnky. Ich úlohou je stiahnuť obsahy zo streamingových stránok a preniesť ich priamo na obrazovku. Spotrebiteľ sa tak dostane aj na takzvané pirátske weby, na ktorých sú bez súhlasu autorov uložené napríklad filmy. Aj podľa reklamy na Wullemsov prehrávač bolo ich sledovanie bezplatné a jednoduché.

To sa však nepáčilo holandskej nadácii Stichting Brein, ktorá chráni autorskoprávne záujmy. Na súde požadovala zákaz predaja Wullemsových multimediálnych zariadení. Stichting Brein na súde tvrdil, že predajca uskutočnil „verejný prenos“, čím porušil vnútroštátne autorské právo, ktoré sa odvíja od európskej smernice. Holandský súd sa na názor opýtal aj sudcov v Luxemburgu. Rozhodujúci bol ich výklad základného predpisu v tejto oblasti – smernice o zosúladení niektorých aspektov autorských práv a s nimi súvisiacich práv v informačnej spoločnosti.

Sudcovia na strane nadácie
Podľa sme

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.