19.06.2017, 00:00

Pri vysokých odvodoch biznis zastavte

Samostatná zárobková činnosť sa dá pozastaviť minimálne na šesť mesiacov, maximálne však na tri roky.

Pri vysokých odvodoch biznis zastavte
Zdroj: Dreamstime

Ak ste vlani na živnosť zarobili viac ako 5 298 eur a podali ste daňové priznanie v riadnom termíne, tento rok vás pravdepodobne od júla neminú povinné odvody do Sociálnej poisťovne. Minimálne by ste mali platiť 146,35 eura každý mesiac. Sociálna poisťovňa vám musí oznámiť najneskôr do 21. júla, či vám vzniklo povinné nemocenské i povinné dôchodkové poistenie. „Tiež oznámime samostatne zárobkovo činným osobám vymeriavací základ na platenie poistného, výšku poistného, dátum splatnosti i údaje týkajúce sa úhrady poistného,“ prezrádza Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne. Ak sa stanete povinným platiteľom poistného, prvýkrát ho musíte zaplatiť za júl do 8. augusta.

Kde nájsť peniaze na odvody?
Pokiaľ však na ne nemáte peniaze alebo vám biznis nejde celkom podľa vašich predstáv, môžete si živnosť dočasne pozastaviť či zrušiť úplne. Trochu vo výhode budete, ak ste stihli daňovému úradu do konca marca tohto roka oznámiť, že si predlžujete termín na podanie priznania až do konca júna či do konca septembra pri zahraničných príjmoch, čím ušetríte tri sumy mesačných odvodov, teda 439,05 eura. V takom prípade podľa Petra Furmaníka, autora portálu Ľudskourečou.sk, sociálne odvody budete platiť až od októbra 2017. Ak vám to finančne nevychádza, máte viac možností, ako to riešiť. Napríklad, dočasne môžete živnosť pozastaviť a dúfať, že sa vaša finančná situácia časom zlepší. „Alebo ukončíte živnosť úplne, alebo môžete pokračovať v podnikaní cez eseročku, čo však znamená komplikovanejšiu a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.