19.06.2017, 00:00

Pri vysokých odvodoch biznis zastavte

Samostatná zárobková činnosť sa dá pozastaviť minimálne na šesť mesiacov, maximálne však na tri roky.

Pri vysokých odvodoch biznis zastavte
Zdroj: Dreamstime

Ak ste vlani na živnosť zarobili viac ako 5 298 eur a podali ste daňové priznanie v riadnom termíne, tento rok vás pravdepodobne od júla neminú povinné odvody do Sociálnej poisťovne. Minimálne by ste mali platiť 146,35 eura každý mesiac. Sociálna poisťovňa vám musí oznámiť najneskôr do 21. júla, či vám vzniklo povinné nemocenské i povinné dôchodkové poistenie. „Tiež oznámime samostatne zárobkovo činným osobám vymeriavací základ na platenie poistného, výšku poistného, dátum splatnosti i údaje týkajúce sa úhrady poistného,“ prezrádza Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne. Ak sa stanete povinným platiteľom poistného, prvýkrát ho musíte zaplatiť za júl do 8. augusta.

Kde nájsť peniaze na odvody?
Pokiaľ však na ne nemáte peniaze alebo vám biznis nejde celkom podľa vašich predstáv, môžete si živnosť dočasne pozastaviť či zrušiť úplne. Trochu vo výhode budete, ak ste stihli daňovému úradu do konca marca tohto roka oznámiť, že si predlžujete termín na podanie priznania až do konca júna či do konca septembra pri zahraničných príjmoch, čím ušetríte tri sumy mesačných odvodov, teda 439,05 eura. V takom prípade podľa Petra Furmaníka, autora portálu Ľudskourečou.sk, sociálne odvody budete platiť až od októbra 2017. Ak vám to finančne nevychádza, máte viac možností, ako to riešiť. Napríklad, dočasne môžete živnosť pozastaviť a dúfať, že sa vaša finančná situácia časom zlepší. „Alebo ukončíte živnosť úplne, alebo môžete pokračovať v podnikaní cez eseročku, čo však znamená komplikovanejšiu a drahšiu agendu,“ dodáva Furmaník.

Neminú vás povinnosti na úradoch
Ak sa rozhodnete úplne ukončiť biznis, musíte podľa Jaroslavy Lukačovičovej, poradkyne Združenia podnikateľov Slovenska, zájsť na obvodný úrad alebo klientske centrum a vyplniť tlačivo o ukončení živnosti. „V ňom môžete označiť, že chcete, aby túto zmenu úrad ohlásil aj zdravotnej poisťovni a daňovému úradu. Tlačivo je možné podať aj elektronicky. Z praxe je však lepšie, ak si sami zájdete do zdravotnej poisťovne, keďže musíte uviesť, kto bude ďalej platiteľom verejného zdravotného poistenia.“ Rovnako je potrebné ukončiť registráciu k dani z príjmov na daňovom úrade, keďže výmena informácií medzi jednotnými kontaktnými miestami, klientskym centrom a dotknutými inštitúciami je nezriedka veľmi dlhá. „Navyše, správcovi dane musí živnostník vrátiť aj kartičku o pridelení DIČ. Výhodou je, že ukončenie živnosti nemusíte ako živnostník nahlasovať Sociálnej poisťovni,“ tvrdí poradkyňa.

Platcovia DPH ukončia biznis ťažšie
Ukončenie živnosti z hľadiska účtovníctva závisí od toho, akým spôsobom ste si viedli a uplatňovali daňové výdavky. Ak ste si podľa Jaroslavy Lukačovičovej uplatňovali paušálne výdavky či viedli daňovú evidenciu, nemusíte vykonávať mimoriadne účtovné operácie. „Ak ste však viedli jednoduché účtovníctvo, máte tiež povinnosti spojené s uzatvorením účtovných kníh,“ dodáva poradkyňa. Neviete, ako máte podať daňové priznanie pri skončení biznisu? Podľa Martina Palkoviča z účtovnej spoločnosti Palkovič ako fyzická osoba podávate daňové priznanie zo všetkých príjmov, ktoré ste v roku 2017 dosiahli, a to v daňovom priznaní pre daň z príjmov fyzickej osoby typu B. „Daňové priznanie podávate do 31. marca 2018, bez ohľadu na to, kedy ste živnosť ukončili,“ spresňuje účtovník.

Pozor na zbytočné chyby v praxi
V prípade, ak ste boli platiteľom dan

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.