23.06.2017, 09:33

Ako je to s platením odvodov do Sociálnej poisťovne počas štrajku

Pri štrajku je podľa Sociálnej poisťovne potrebné rozlišovať, či ide o štrajk zákonný alebo nezákonný.

Ako je to s platením odvodov do Sociálnej poisťovne počas štrajku
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Pri zákonnom štrajku má zamestnanec ospravedlnenú neprítomnosť v práci, zamestnanec aj zamestnávateľ majú vylúčenú povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie.

Znamená to, že povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca trvá, neprerušuje sa, avšak poistné ani zamestnanec, ani zamestnávateľ na tieto poistenia neplatia.

Údaj o počte dní štrajku uvádza zamestnávateľ v prílohe mesačného výkazu poistného a príspevkov pre Sociálnu poisťovňu.

Obdobie účasti na zákonnom štrajku sa započíta ako obdobie poistenia na účely dôchodku aj iných dávok priznávaných Sociálnou poisťovňou.

Ak ide o nezákonný štrajk, čo sa preukazuje právoplatným rozhodnutím súdu, účasť zamestnanca na ňom sa považuje za neospravedlnenú neprítomnosť v práci.

Povinné nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti zamestnanca sa prerušuje.

Zamestnávateľ má povinnosť oznámiť Sociálnej poisťovni Registračným listom fyzickej osoby prerušenie povinného nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca.

Zamestnanec nie je počas prerušenia povinne nemocensky a dôchodkovo poistený, ani poistený v nezamestnanosti. Znamená to, že obdobie účasti na nezákonnom štrajku sa pre nárok na dávky zo Sociálnej poisťovne nezaráta.

Ani v jednom prípade nemá zamestnanec voči Sociálnej poisťovni žiadnu povinnosť, povinnosti si plní jeho zamestnávateľ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.