28.06.2017, 00:00

Majetok rozháda rodinu, urobte závet

Vaša posledná vôľa môže podmienky dedenia upraviť presne tak, ako si želáte. Vyhnete sa prípadným sporom.

Majetok rozháda rodinu, urobte závet
Zdroj: Dreamstime

Pri všetkom, čo súvisí s majetkom, veľakrát nepozná brat brata. Keď sú súrodenecké vzťahy naštrbené rôznymi spormi, je v rodine vhodné usporiadať majetok pri prípadnom dedičstve závetom.


Závet môže rodine pomôcť, i prekvapiť
„Testament robia obyčajne ľudia, ktorí chcú ochrániť niekoho, kto by inak nededil alebo chcú zabezpečiť, aby dostal viac ako ostatní dedičia. Vec môže byť testamentom odkázaná aj na úplne cudziu osobu,“ hovorí advokát Milan Ficek. V takom prípade sa práve závet nie raz stane zdrojom konfliktov. Existujú však aj situácie, kedy môže pomôcť. Napríklad, ak zomrie jeden z bezdetných manželov. Jeho majetok by zdedili dedičia zo zákona, teda manželka a rodičia, každý rovnakým dielom. „Posledná vôľa pomôže aj v prípade, ak manželia mali deti, ale časom sa odcudzili. Môžu sa napríklad dohodnúť, že každý zriadi svoj závet a v ňom určí za svojich dedičov len ich deti,“ spresňuje advokát. Rovnako aj partneri, ktorí spolu nadobudli nejaký majetok a nie sú zosobášení. V prípade úmrtia jedného z nich by dedili rodičia zosnulého a spolužijúce osoby, ktoré žili s ním najmenej rok pred smrťou v spoločnej domácnosti. Všetci rovnakým dielom. Závet však môže podmienky dedenia upraviť presne tak, ako si závetca želá.

Posledná vôľa v mladšom veku nie je výnimkou
Závet nie je len „výsadou“ starších ľudí, ale aj mladších. „Často aj závetcov, ktorí majú napríklad deti s matkou, s ktorou nie sú zosobášení. Klienti chodia aj so žiadosťou o odvolanie závetov či listín o vydedení, respektíve o spísanie nového závetu,“ objasňuje notárka Miriam Imrich Breznoščáková. Ak uvažujete o tom, že idete spísať závet, dobre si premyslite, čo všetko v ňom chcete odkázať vašim príbuzným. „Ak im chcete odkázať celý váš majetok, ktorý budete v čase vašej smrti vlastniť, nepotrebujete žiadne ďalšie doklady o jeho vlastníctve. Keď by ste chceli konkrétne jeho časti zanechať rôznym osobám, napríklad dom bratovi, účet v banke sestre, vtedy by bolo vhodné mať so sebou listiny, ktoré by daný majetok preukazovali,“ radí notár Peter Danczi. V prípade, že ku dňu smrti, ale po spísaní závetu však budete vlastniť aj iný majetok, ktorý ste nespomenuli v závete, prípadne ste ho ešte v čase spísania nevlastnili, ten bude podľa notárky Miriam Imrich Breznoščákovej predmetom dedenia zo zákona. „Teda prejde na zákonných dedičov podľa dedičských skupín. V takom prípade hovoríme o kombinácii dedenia zo zákona a dedenia zo závetu.“ Ak si však chcete závetom usporiadať celý majetok, nielen určitú vec a chcete uprednostniť závetných dedičov voči zákonným, je podľa notárky vhodné formulovať v závete vetu: „Akýkoľvek majetok, ktorý ku dňu svojej smrti budem vlastniť“, čo nevzbudí žiadne pochybnosti o vašej vôli závetom riešiť celý majetok.

Pri notárskej zápisnici získate iba originál
Ak chcete mať istotu, že závet bude napísaný správne a bez chýb, dajte ho urobiť notárovi formou notárskej zápisnice. Zápisnica má byť registrovaná v notárskom centrálnom registri závetov, ktorý vedie Notárska komora. „Za jej spísanie vrátane registrácie predstavujú odmena notára a registračné poplatky 38,12 eura bez DPH. Ak by ste žiadali o spísanie dvoch úkonov v jednej listine, napríklad závetu i listiny o vydedení, táto suma by sa zvýšila o 26,56 eura a 1,33 eura bez DPH za registráciu ďalšej strany do registra,“ objasňuje notárka Breznoščáková. Pamätajte si však, že pri notárskych zápisniciach existuje iba jeden originál závetu, ten ostáva u notára a nevydáva sa. „Za života poručiteľa dokonca z takéhoto závetu nevydávame ani osvedčené kópie. Závetcom však na ich žiadosť vieme vydať po spísaní závetu obyčajnú kópiu, aby si predsa len vedeli o niekoľko rokov pripomenúť obsah závetu,“ radí notár Danczi.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.