06.07.2017, 00:17

Od júla sa mení výška životného minima. Pozrite sa, ako

Životné minimum predstavuje minimálnu hranica príjmov fyzickej osoby, pod ktorou nastáva stav jej hmotnej núdze. Táto suma sa vždy upravuje k 1. júlu bežného kalendárneho roka a má rôzne následky.

Od júla sa mení výška životného minima. Pozrite sa, ako
Zdroj: Peter Mayer

Výška životného minima sa mení na základe koeficientu rastu čistých peňažných príjmov na osobu alebo koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Tieto údaje poskytuje ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny Štatistický úrad.

Rôzne následky

Od začiatku letných prázdnin sa zmenila výška životného minima po štyroch rokoch. A to pre jednu plnoletú fyzickú osobu na 199,48 eura mesačne. Číslo sa teraz zvyšuje o 1,39 eura. Životné minimum má vplyv na exekučné zrážky z dôchodkovej dávky, vznik nároku na predčasný starobný dôchodok a od 1. januára budúceho roka tiež na garantovaný dôchodkový príjem vo forme minimálneho dôchodku.

Sociálna poisťovňa tak od júla väčšine dôchodcom, ktorým z dôchodku vykonáva exekučné zrážky, poukazuje vyššiu sumu dôchodku. Spôsobilo to navýšenie minima, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať a ktoré je 100 percent sumy životného minima, čiže takmer dvesto eur.

Základná suma pre každú osobu, ktorej dôchodca poskytuje výživné, je polovica sumy životného minima, teda v súčasnosti už 99,74 eura mesačne. Osobitne je stanovená základná suma vtedy, ak je pohľadávkou, v prospech ktorej sa zrážky vykonávajú, výživné na maloleté dieťa.

Zvýšenie sumy životného minima môže mať za následok aj ukončenie vykonávania zrážok z dôchodku. Ide o situáciu, kedy suma dôchodku je nižšia ako minimum, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať. Po zmene sumy životného minima Sociálna poisťovňa vykoná zrážky z dôchodku prvýkrát podľa uvedených pravidiel vo výplatnom termíne v mesiaci august 2017, pričom dôchodcom vyplatí aj peniaze, ktoré im boli za mesiac júl 2017 zrazené navyše.

Vznik predčasného dôchodku

Podmienkou vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je aj to, že suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého poistenec žiada o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2–násobok životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu alebo ak si poistenec sporil v II. pilieri, súčet predčasného starobného dôchodku z I. piliera a predčasného starobného dôchodku z II. piliera je vyšší ako 1,2-násobok životného minima. Od začiatku prázdnin vzniká nárok na predčasný starobný dôchodok od 239,40 eura mesačne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.