23.07.2017, 16:00

Pri sceľovaní pozemkov sa nedajte dobehnúť

Chcete v obci lepšie využiť pozemky? Mali by ste ich najprv spojiť do väčších celkov. Ako to urobiť, si prečítajte v pondelkových Hospodárskych novinách.

Pri sceľovaní pozemkov sa nedajte dobehnúť

Sceľovanie pôdy je bezpečné, netreba mať strach, že o ňu prídete. Vlastníci pozemkov sa nemusia obávať ani toho, že náhradné parcely, ktoré po scelení dostanú, budú mať nižšiu hodnotu.

Podmienkou však je, aby sa každý vlastník o realizáciu pozemkových úprav zaujímal a ich postup sledoval od začiatku až do konca. „Sceľovanie je v zásade bezpečný proces. Riziko straty pôdy, prípadne jej časti, nehrozí,“ potvrdzuje advokát Dušan Tomka zo spoločnosti DT Legal.

Pred sceľovaním je tiež dobré všímať si, či pozemky niekto v obci účelovo neskupuje. To by mohlo znamenať, že nový majiteľ sa snaží ostatných vlastníkov dobehnúť a pri sceľovaní sleduje len svoje záujmy.

Zo sceľovania nemožno vylúčiť žiadneho vlastníka pôdy v danej lokalite. Účastníkmi konania sú všetci vlastníci pozemkov a ďalšie osoby vymenované v zákone o pozemkových úpravách.
Priebežne dostávajú z okresného úradu, ktorý v danej veci koná, všetky písomnosti týkajúce sa pozemkových úprav. A to buď do vlastných rúk, alebo sa vyhlasujú verejnou vyhláškou.
„Všetci sa tak môžu aktívne zapájať, podávať námietky voči vydaným písomnostiam a odvolávať sa voči rozhodnutiu okresného úradu,“ doplnil Tomka. To je záruka, že sa predíde podvodom.

Vlastníkom pozemkov preto Tomka odporúča, aby preberali všetky úradné zásielky. Pozorne ich čítali a sledovali aj oznámenia na úradnej tabuli príslušného okresného úradu a obce. Ak sa rozhodnú využiť možnosť podávania námietok, mali by dodržať stanovené lehoty.

V pondelok sa v HN tiež dozviete koľko pozemkové úpravy stoja, či sa z takto upravenej pôdy platí daň a ako sa majú vysporiadať vlastnícke vzťahy k pozemkom v rómskych osadách.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.