StoryEditor

Považská cementáreň investuje 200 miliónov

30.01.2006, 23:00

V Považskej cementárni Ladce pri výrobe cementu skúšobne používajú tuhé alternatívne palivá, kam do konca apríla ešte investujú zhruba 200 miliónov korún. Upravený odpad z textilu, plastov, dreva a papiera spaľujú v modernej rotačnej peci pri vysokej teplote.
Podľa generálneho riaditeľa Antona Barcíka cementáreň využíva vysokú kalorickú hodnotu odpadu, ktorý by inak devastoval životné prostredie. Dávkovanie tuhých alternatívnych palív budú v cementárni postupne zvyšovať na úroveň prijateľného technologického limitu.
Cementáreň v Ladcoch zhodnocuje alternatívne palivá už 23 rokov, pričom začala s opotrebovanými pneumatikami. Ich spaľovanie v peci je ekologicky oveľa účinnejšie ako recyklovanie. V upravenej rotačnej peci pomocou technológie Biotrix spaľujú aj mäsovokostnú múčku, čo je alternatívne palivo z kafilérií na Slovensku i z dovozu.
"Momentálne v cementári realizujeme rozsiahly modernizačný program, ktorý je rozložený na roky 2001 až 2008. V jeho rámci sme pred štyrmi rokmi prešli na komplexné uhoľné hospodárstvo, čím sme vylúčili plyn a ťažký vykurovací olej. Alternatívne palivá nám tvoria zhruba 30 percent celkovej energetickej spotreby a ich spaľovanie kontrolujú príslušné úrady ochrany životného prostredia," zdôraznil Barcík.
Podľa skúseností z Ladiec rotačné pece moderných cementární sú najvhodnejšie na spaľovanie nebezpečného odpadu. "V západnej Európe je bežné, že v klasických spaľovniach spaľujú bežný odpad a škodlivý likvidujú v cementárňach. Ich moderné pece sú na to ideálne pre vysokú teplotu, dlhý čas horenia i priaznivé alkalické prostredie," dodal Barcík.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 14:32