StoryEditor

Spor o umiestnenie vedeckého parku sa vyhrocuje

06.06.2005, 00:00
Samospráva bratislavskej mestskej časti Vajnory sa dostala s magistrátom do sporu o umiestnenie vedecko-technologického parku CEPIT. Túto investíciu na rozlohe 63 hektárov nedávno magistrát ohlásil ako takmer hotovú vec.

Samospráva bratislavskej mestskej časti Vajnory sa dostala s magistrátom do sporu o umiestnenie vedecko-technologického parku CEPIT. Túto investíciu na rozlohe 63 hektárov nedávno magistrát ohlásil ako takmer hotovú vec. S výstavbou parku by sa malo začať na budúci rok.
Predstavitelia Vajnôr tvrdia, že bratislavská radnica nerešpektuje ich názor a vopred s nimi projekt neprerokovala. Magistrát chce, aby park postavili na zelenej lúke - pozemkoch patriacich spoločnosti Ivanka, na ktorých je orná pôda. Park by mal zároveň stáť v tesnej blízkosti prírodnej rezervácie Šur. To Vajnorčania odmietajú. Sú však ochotní dohodnúť sa na kompromise. Súhlasili by s výstavbou približne na 35 hektároch pozemkov presadzovaných mestom a zároveň ponúkajú možnosť stavať aj v neďalekej lokalite, pri opustenom Sprinzlovom majeri.

V rozpore so zákonom?
Podklady na zmenu územného plánu mesta, ktorý by umožnil postaviť CEPIT na ornej pôde, boli podľa starostky Vajnôr Anny Zemanovej pripravené v rozpore so zákonom. Zároveň aj účelovo, lebo podstatou zmeny má byť preklasifikovanie pôdy na stavebné pozemky, čím by vzrástla jej hodnota. Starostka sa obáva, že ak by sa projekt napokon neuskotočnil pôda by sa len rozparcerovala a rozpredala. "Preto dokument, ktorý si magistrát osvojil ako urbanistickú štúdiu pre CEPIT, nemôže byť uznaný ako územnoplánovací podklad. Na jeho základe sa nedajú robiť ďalšie kroky, boli by automaticky nezákonné," zdôraznila. Dokumentácia podľa nej nevychádza zo zadania, ktoré by malo byť prvým podkladom na začatie prípravy investičného zámeru.
Krajský stavebný úrad vo vyjadrení k urbanistickej štúdii uvádza, že nie je jasné, ako určilo zadanie obsah a rozsah štúdie. Úrad žiada vyhodnotiť dôsledky stavebných zámerov na poľnohospodársku pôdu a posúdiť vplyv stavby na životné prostredie. Keď budú tieto nedostatky odstránené, môže sa podľa prednostu úradu Dušana Prokopa postupovať ďalej. Rezort životného prostredia v liste z 13. mája zasa upozornil primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského "na neštandardný spôsob presadzovania" zámerov týkajúcich sa aktualizovania územného plánu mesta.

Nedôvera k projektu
"CEPIT ako nová investícia musí zapadnúť do priestoru a mala by slúžiť obyvateľom Vajnôr," dodáva poslanec miestneho zastupiteľstva Alexander Hollý. "Na zriadenie parku ponúkame aj územie bývalého majera, kde sú rybníky, čo je ideálne na kongresové centrum. Ak má byť súčasťou projektu aj rekreačná zóna, bol by hriech, keby sa nevybudovala práve tam. Majer je v blízkosti vajnorského letiska, ktorého časť sa v budúcnosti určite zastavia, takže by vznikol dobre organizovaný urbanistický celok," dodáva.
Hollého však zaujíma najmä kto, kedy a za aké peniaze postaví neziskovú časť CEPIT-u, ako je inkubátor pre podnikateľov, školské či rekreačné zariadenia.
"Každý investor, ktorý bude chcieť vstúpiť do parku, sa v Bratislave najprv predstaví a povie svoj zámer. Mesto a mestská časť potom budú môcť povedať, či ho chcú alebo nie," uviedol pre HN konateľ eseročky Ivanka Andrej Hrádocký. Hlavným investorom CEPIT-u je majiteľ firmy Hansa-Flex z Brém spolu s rakúskym občanom Michaelom Müllerom. Podľa Müllera má Slovensko vzdelanú pracovnú silu. Mzdové nároky pracovníkov sú pre zahraničných investorov výhodné a atraktívny je aj daňový systém. Prečo padla voľba práve na Vajnory? Podľa Müllera rozhodla ľahká dostupnosť z Viedne, blízkosť medzinárodného Letiska M. R. Štefánika, vhodný terén a čisté životné prostredie. Hrádocký tvrdí, že v parku sa vytvorí niekoľko tisíc vysoko kvalifikovaných pracovných miest. Z toho budú stámiliónové daňové príjmy a Vajnory získajú desiatky miliónov korún na dani z nehnuteľností. "Ale kde budú tí ľudia bývať? Ako bude fungovať doprava, kde budú komunikácie?" pýta sa starostka Vajnôr.

Uznesenie nahráva Vajnorom
Zemanová pripomína, že poslanci mesta môžu nesúhlas miestnej samosprávy so zmenami v územnom pláne prehlasovať trojpätinovou väčšinou. Zároveň však upozorňuje, že platí uznesenie mestského zastupiteľstva z roku 1994, podľa ktorého sa môže územný plán meniť len so súhlasom mestskej časti. To podľa nej znamená, že o navrhovanej zmene v územnom pláne, týkajúcej sa Vajnôr, by nemalo zastupiteľstvo vôbec rokovať. Ak mestské zastupiteľstvo nebude rešpektovať svoje uznesenie a ďalšie všeobecne záväzné predpisy, starostka sa chce obrátiť na prokuratúru.

Mesto: Postupujeme podľa zákona a Vajnormi navrhované územie nestačí
Hlavné mesto odmieta obvinenia starostky Vajnôr, že postupuje nezákonne. "O zákonnosti predsa nemôže rozhodovať ona, ale iba oprávnená inštitúcia," konštatuje magistrát v stanovisku, ktoré HN poskytla jeho hovorkyňa Eva Chudinová. Tvrdí, že urbanistická štúdia parku CEPIT bola zaslaná na krajský stavebný úrad, ktorý mal k nej pripomienky a mesto ich zapracovalo. Poslanci sa majú vyjadrovať k štúdii aj k návrhu zmien a doplnkov k územnému plánu už na tento mesiac. V stanovisku sa ďalej uvádza, že podľa bežnej praxe potenciálni investori najprv predstavia vedeniu mesta svoje zámery a zastupiteľstvo sa vyjadruje až ku konkrétnemu návrhu. Urbanistická štúdia podľa magistrátu rieši technologický park, ale aj širšie územie, vzťahy a dosahy na toto územie. V štúdii sú podľa magistrátu zachované aj požiadavky na ochranu životného prostredia. (Posudzovanie vplyvov tejto investície na životné prostredie sa však zatiaľ neurobilo - pozn. red.) Podľa mesta už dal Krajský pozemkový úrad súhlas na vyňatie poľnohospodárskej pôdy z pôdneho fondu, čo je jedna z podmienok aktualizácie územného plánu. Predstavitelia mesta zároveň tvrdia, že Vajnormi odporúčané územie pre CEPIT nie je dostatočne veľké.

01 - Modified: 2003-01-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Pôjde česká chemická jednotka do Iraku? 02 - Modified: 2003-01-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Prezident opäť doma 03 - Modified: 2003-01-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Severná Kórea provokuje svet
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. júl 2022 07:41