StoryEditor

Štát drží v skladoch aj to, čo netreba

10.01.2006, 23:00
Hmotné rezervy v hodnote vyše dvoch miliárd korún štát predá a z utržených peňazí doplní núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Takéto opatrenie má dnes schváliť vláda.

Hmotné rezervy v hodnote vyše dvoch miliárd korún štát predá a z utržených peňazí doplní núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov. Takéto opatrenie má dnes schváliť vláda.
V rámci pripomienok pri chystanom radikálnom znížení hmotných rezerv sa ministerstvo hospodárstva pokúsilo "zachrániť" zásoby jadrového paliva a čierneho uhlia. Obe komodity potrebujú Slovenské elektrárne.
Rezort hospodárstva tvrdil, že štátne zásoby jadrového paliva sú potrebné pre bezpečnosť a spoľahlivosť zásobovania elektrinou. Pri čiernom uhlí použil argument, že sa u nás neťaží. Ministerstvo po diskusii so Správou rezerv nakoniec svoju výhradu stiahlo. Ukázalo sa, že zrušenie energetických rezerv, ktoré má nastať do roku 2008, ani samotným elektrárňam neprekáža. "Slovenské elektrárne nie sú odkázané na jediného dodávateľa uhlia ani jadrového paliva, takže potreba vytvárania zásob nie je už taká ako prv, povedal hovorca elektrární Rastislav Petrech a dodal, že ak by sa predsa mali vytvárať, rozhodne o tom strategický investor -- Enel.

Udržiavanie rezerv potravinových položiek, najmä pri mäse, si vyžaduje značné náklady -- napríklad na jeho mrazenie -- a komodity strácajú na cene. Podľa nového systému zostanú z potravinových rezerv len obilniny a prejdú pod rezort pôdohospodárstva. Zásoby obilnín bude podľa pokynov štátu spravovať Pôdohospodárska platobná agentúra. "Je to jediná schodná cesta, navrhol som, aby kompetencie v rezervách agrokomodít prešli na môj rezort," povedal pre HN minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Aby štát mohol disponovať rezervami cez agentúru, treba zmeniť zákon o štátnych rezervách. "Nový spôsob rezerv bude lepší, lebo už nevznikajú nároky na výdavky zo štátneho rozpočtu," dodal Simon. Zásoby agrokomodít z intervenčných nákupov sa financujú z rozpočtu Európskej únie.

Aké rezervy štát vytvára
V hmotných rezervách štát roky ochraňuje surovinové, energetické a potravinárske položky pre prípad zlyhania trhu v dôsledku politického napätia vo svete. Správa štátnych hmotných rezerv vytvára ešte mobilizačné rezervy a pohotovostné zásoby, ktoré majú pomáhať štátu riešiť krízy vojenského aj nevojenského charakteru. Od roku 2001 začal štát vytvárať 90-dňové núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. december 2022 18:41