StoryEditor

Slovenský fond prežije český

29.12.2005, 23:00
Český Fond národného majetku o pár dní končí. Posledné minúty mu odrátavajú na jeho webovej stránke. Od začiatku roka 2006 preberá jeho majetkové účasti aj niektoré kompetencie ministerstvo financií. Politické rozhodnutie o zániku fondu bolo viac krát odložené, no v apríli tohto roka, poslanci nakoniec zákon prijali.

Český Fond národného majetku o pár dní končí. Posledné minúty mu odrátavajú na jeho webovej stránke. Od začiatku roka 2006 preberá jeho majetkové účasti aj niektoré kompetencie ministerstvo financií. Politické rozhodnutie o zániku fondu bolo viackrát odložené, no v apríli tohto roka poslanci nakoniec zákon prijali.
Na Slovensku sa o zrušení fondu začalo uvažovať v marci. Prezident FNM Jozef Kojda vtedy v rozhovore pre HN povedal, že materiál o zrušení fondu je pripravený pre Poradu ekonomických ministrov. Do vlády sa zatiaľ nedostal. Podľa hovorkyne fondu Tatjany Lesajovej by sa mal návrh zákona dostať v apríli 2006 do Národnej rady.
Český i slovenský fond vznikli v roku 1991. Vlastnia desiatky majetkových účastí rôznej kvality - lukratívne i v konkurze. Poslednou veľkou privatizáciou v réžii českého FNM bol predaj majoritného podielu v Českom telecome. Ďalšie strategické podiely vládnuca koalícia pod vedením socialistov nemieni predávať, aj keď sa na jar 2002 neúspešne pokúsila sprivatizovať ČEZ.
Český štát svoj vplyv okrem majetkovej účasti poisťuje ešte cez tzv. zlatú akciu v troch desiatkach vodární, vo výrobcovi likéru Jan Becher a v Českých prístavoch. Takéto akcie mal najprv fond aj v niektorých zbrojovkách, tie sú však už úplne sprivatizované.
Päť spoločností považuje za strategické: ČEZ, Severočeské doly, České aerolínie a dve potrubné logistické spoločnosti: Mero - vlastní ropovod Družba a Čepro - vlastní produktovody.
Slovenský FNM má účasti v dvoch spoločnostiach DMD holdingu, kam sa v roku 1996 sústredili účasti v dvadsiatke zbrojárskych firiem. Odvtedy sa jeho majetok zmenšil, lebo mnohé spoločnosti prešli konkurzom. Podľa dávnejšieho vyhlásenia prezidenta Kojdu sa pripravuje predaj aj týchto účastí. Z významnejších účastí vlastní slovenský FNM 51 percent akcií v SPP, majoritu v troch elektrodistribučných spoločnostiach a v Slovak Telecome. Stále je jediným akcionárom v Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave a v Slovenských elektrárňach. Podľa politických vyhlásení vládnych politikov sa nebudú privatizovať účasti v SPP a v prenosovej sústave.
Fond nedávno rozbehol privatizáciu šiestich teplární a tiež predaj svojich pohľadávok v nominálnej hodnote vyše 13 miliárd korún.

Dlhopisový evergreen ešte neskončil
Slovenský Fond národného majetku má ešte vyplatiť asi 39-tisíc dlhopisov. Pre fond to predstavuje záväzok spolu zhruba pol miliardy korún. Dlhopisy občania získali v roku 1996, keď sa vláda Vladimíra Mečiara rozhodla nahradiť druhú vlnu kupónovej privatizácie dlhopisovým odškodnením. Niektorí občania predali právo na dlhopis už v roku 1998, ale väčšina si ich nechala preplatiť v roku 2001, keď získala vyše 13 000 korún v hotovosti. Nevyplatené dlhopisy zostali väčšinou po občanoch, ktorí nežijú a stali sa predmetom dedičského konania.

01 - Modified: 2003-02-05 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zásada tri razy a dosť v Trestnom zákone 02 - Modified: 2003-02-05 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Krátko
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2022 00:58