StoryEditor

Slovensko okúsilo rast desaťročia

08.12.2005, 23:00
Slovenská ekonomika v treťom štvrťroku vystupňovala tempo. Hrubý domáci produkt, čiže celková produkcia tovarov a služieb, vzrástol nečakane až o 6,2 percenta. V predchádzajúcom štvrťroku to bolo o percento menej.

Slovenská ekonomika v treťom štvrťroku vystupňovala tempo. Hrubý domáci produkt, čiže celková produkcia tovarov a služieb, vzrástol nečakane až o 6,2 percenta. V predchádzajúcom štvrťroku to bolo o percento menej.
Ekonomiku podľa Štatistického úradu potiahol najmä export, investície podnikov a spotreba domácností. Vývoz a investície stúpli medziročne až o šestinu, nákupy domácností o päť percent. Analytici pozitívne hodnotia, že zároveň výrazne nerastie spotreba verejnej správy.
Rast už bol vyšší, ale krátko
Rovnako rýchlo ako v treťom štvrťroku rástla ekonomika aj začiatkom roka 1998. Vyšší rast HDP bol na Slovensku len v rokoch 1994 a 1995. Podľa prognostika SAV Pavla Kárásza však bola vtedy štruktúra ekonomiky oveľa horšia ako teraz. "Vopred bolo jasné, že vysoké tempá rastu dlho nevydržia," povedal Kárász. Prehlboval sa schodok rozpočtu, vláda míňala neúmerne veľa, inflácia bola nad desiatimi percentami a komerčné banky poskytovali úvery, ktoré im podniky nesplácali. Svetlým momentom bol iba dopyt zahraničia po slovenských výrobkoch.
Aktuálny rast radí Slovensko medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky v Európe a pomáha zvyšovať nielen zisky podnikov, ale aj životnú úroveň ľudí. "Domácnosti míňajú viac, k čomu im pomáhajú vyššie reálne mzdy, rast zamestnanosti, ale aj väčší sklon k nákupom na úver," povedala ekonómka ČSOB Silvia Čechovičová.
Reformy plus únia
Podľa ministra financií Ivana Mikloša ekonomika rastie rýchlo predovšetkým v dôsledku reforiem. Opozícia nesúhlasí. Poslanec Smeru v NR Igor Šulaj vidí za rastom fakt, že Slovensko je Európskej únii. "V uplynulých piatich rokoch som nepostrehol taký rast ekonomiky a životnej úrovne ako po vstupe do EÚ, hoci vláda robila reformy aj v predchádzajúcom volebnom období," povedal Šulaj. Ekonóm Poštovej banky Miroslav Šmál oponuje: Bez reforiem by bol rast oveľa nižší. "Reformy stabilizovali ekonomiku, a to dáva záruku na vysoký rast aj do budúcnosti."
Podľa poslanca NR za ĽS-HZDS Milana Cagalu majú v raste prsty investície. "Výrobu zvyšuje Volkswagen, postupuje výstavba diaľnic," povedal. Hoci je členom opozície, výsledky nespochybňuje. "Sú to objektívne čísla, je to na prospech ľudí. Keby to takto rástlo naďalej, vládu za to pochválim," skonštatoval.
Celoročne by si mala ekonomika polepšiť o päť a pol percenta. V budúcom roku sa má dostať nad šesť percenta. Analytici tvrdia, že tomu nezabráni ani očakávané zvýšenie úrokov centrálnou bankou.

01 - Modified: 2003-02-03 14:19:27 - Feat.: 0 - Title: TOFU na uhorský spôsob 02 - Modified: 2003-02-03 14:19:46 - Feat.: 0 - Title: Pečená kačka s TOFU plnkou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 23:17