Volkswagen Slovakia štrajkPavol Funtál
StoryEditor

Odborári z Volkswagenu sa chcú spájať so sestrami. Ich cieľom sú profesionálne odbory

30.04.2018, 17:50
Autor:
TASRTASR
Vznikajúce združenie má byť otvorené pre všetky odborové organizácie.

Odborové organizácie rokujú o spojení v Spoločných odboroch Slovenska. Informoval o tom Zoroslav Smolinský, predseda Odborovej organizácie Moderné odbory Volkswagen.

Moderné odbory Volkswagen a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek rokujú o spojení sa v Spoločných odboroch Slovenska, prizvali aj ďalšie odborové organizácie vrátane Lekárskeho odborového združenia.

Pozrite si zábery z posledného štrajku vo Volkswagene:

Moderné odbory

Spoločné odbory Slovenska sa majú stať samostatným, nezávislým a profesionálnym združením odborových zväzov a organizácií, ktoré bude expertným think-tankom v oblasti pracovného práva a zamestnávania na Slovensku.

"Na Slovensku vzniká nová vlna aktívnych odborových organizácií, ktorú vnímam ako reakciu na dlhodobú stagnáciu a nečinnosť tradičných odborov. Ako predseda najväčšej odborovej organizácie na Slovensku sa stretávam s hlbokou nedôverou ľudí v systém ochrany zamestnancov vo všetkých oblastiach priemyslu, obchodu a služieb.

Verím, že spojením síl dokážeme ukotviť v pracovnom práve spravodlivé pracovné a mzdové podmienky adekvátne k výkonu a kvalite ľudí zamestnaných na Slovensku, ktorých budú zastupovať akcieschopné a silné organizácie zastupujúce ich záujmy," povedal Smolinský.

Pridali sa sestry

"Som rada, že sme boli prizvaní na rokovania o vznikajúcich Spoločných odboroch Slovenska. Situácia pracovných podmienok a postavenia sestier na Slovensku je naďalej alarmujúca.

Veríme, že vďaka prípadnému spojeniu sa v spoločnej odborovej organizácii spoločnými silami dosiahneme viac. Preto sme prijali ponuku rokovať o spolupráci v rámci vznikajúcej spoločnej odborovej organizácie," povedala Monika Kavecká, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.

V súčasnosti podľa Smolinského prebiehajú rokovania medzi zakladajúcimi členmi Spoločných odborov Slovenska, na ktorých budú sfinalizované základné dokumenty organizácie, nevyhnutné pre zadefinovanie podmienok spolupráce a činnosti organizácie. Následne sa uskutoční jej prvé zasadnutie, na ktorom budú zvolení zástupcovia do jednotlivých orgánov.

Sú otvorení novým členom

Členmi Spoločných odborov Slovenska sa podľa Smolinského môžu stať všetky samostatné a demokratické odborové organizácie a odborové zväzy, nezávislé od politických strán a hnutí, štátnych orgánov, orgánov verejnej moci a zamestnávateľských subjektov.

Logo Spoločných odborov Slovenska symbolizuje reťaz dvoch spojených ohniviek, ktoré predstavujú základné hodnoty organizácie a jej členov, a to profesionalitu, spoluprácu, silu a akcieschopnosť. Názov organizácie zároveň vyjadruje hodnoty, ktoré spoločná organizácia chce reprezentovať.

01 - Modified: 2022-08-17 11:17:22 - Feat.: - Title: V nitrianskom Jaguari porastú platy, vo výrobe takmer o 10 percent 02 - Modified: 2022-08-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Lekári v čakárni? Nepripravenosť padá kompletne na OĽaNO 03 - Modified: 2022-07-15 08:26:01 - Feat.: - Title: To kde sme? Zamestnávatelia chcú vyššiu minimálnu mzdu 04 - Modified: 2022-07-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Ekonomika zvláda minimálnu mzdu na úrovni 946 eur 05 - Modified: 2021-08-24 08:13:58 - Feat.: - Title: Odborári upustili od organizácie protestov v septembri. Problematika však nie je uzatvorená, tvrdia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. október 2022 17:55