StoryEditor

Šéf Matadoru: Zamestnávanie cudzincov je drahšie. Sme však na nich odkázaní

22.05.2018, 00:00
Priemyselník a prezident automobilového dodávateľa Matador Štefan Rosina v rozhovore pre HN tvrdí, že Slovensko je odkázané na dovoz pracovníkov.

Situácia na trhu práce je alarmujúca. Pracovníci na Slovensku chýbajú a riešením je riadená migrácia. Povedal to v rozhovore pre HN prezident Matadoru Štefan Rosina. Jeho firma dodávajúca komponenty do automobilov už dnes pociťuje akútny nedostatok ľudí. Aj keď by radi zamestnávali domácu pracovnú silu, dnes ju vedia veľmi ťažko nájsť. Málo voľných ľudí je aj na východe krajiny. Jedným z dôvodov zlého stavu je podľa Rosinu zle manažované školstvo, ktoré produkuje absolventov, ktorých trh práce nepotrebuje.

Situáciu komplikuje tiež negatívna platová špirála, v ktorej zamestnávatelia preťahujú zamestnancov z konkurenčných firiem vyššími platmi.

Do akej miery je situácia na trhu práce kritická?
Dlhodobo avizujeme, že na Slovensku často pertraktovaná fráza, že je tu dosť kvalifikovanej pracovnej sily, nie je pravdou. Nie je to otázka dnešných dní, ale dlhodobého negatívneho vývoja. V Klube 500 sme poznali všetkých premiérov od roku 1989 a debatovali sme s nimi o týchto problémoch. Nehovoríme o nedostatku a kvalite pracovnej sily vo výrobe, ale v celom diapazóne činností začínajúcich sa vývojom a končiacich sa službami.

Konkrétne?
Cez výsledky duálneho vzdelávania, cez výsledky vysokého školstva sme upozorňovali na stav, ktorý sa nám môže vypomstiť. Žiaľbohu, ten sa ukázal. Pamätám si na vetu, ktorú povedal jeden minister školstva, pri ktorej ma zamrazilo. Povedal, že problém školstva vyrieši trh a že školstvo je biznis. Teraz sa tento stav ukazuje v plnej nahote ako kritický.


Ako je to vo vašom sektore?
V automobilovom priemysle, v brandži Matadoru, chýba enormný počet pracovníkov. Ako skupina sme o...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-07-11 07:39:02 - Feat.: - Title: Povolebná politická nestabilita vo Francúzsku? Macron sa oslabí najmä doma, ale aj v zahraničí (ROZHOVOR) 02 - Modified: 2024-07-09 11:08:11 - Feat.: - Title: Trhy práce v priemyselných krajinách boli v posledných rokoch odolné, tvrdí OECD 03 - Modified: 2024-07-07 13:00:52 - Feat.: - Title: Porastie minimálny dôchodok rýchlejšie? Tomáš pripúšťa požiadavku SNS 04 - Modified: 2024-07-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovenské a české reality sú príliš strnulé, inak je to v Poľsku, tvrdí pre HN šéf spoločnosti Investika 05 - Modified: 2024-07-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Šéf IT asociácie Emil Fitoš pre HN: Ako je na tom IT odvetvie na Slovensku? Tam, kde my kráčame, iní bežia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. júl 2024 17:20