StoryEditor

Krach LG.Philips nás môže stáť 750 pracovných miest

30.01.2006, 23:00

Spoločnosť LG.Philips Displays bankrotuje. Podnik zatvára závod na výrobu obrazoviek v Česku, bez odbytu zostanú dodávateľské firmy na Orave. Podľa prvých odhadov môže prísť na severe Slovenska o prácu 750 ľudí.
Ohrozených je 50 zamestnancov LG.Philips Displays Slovakia a 700 pracovníkov firmy Punch Campus, ktorá pre krachujúci podnik vyrábala napájacie zdroje, vychyľovacie cievky a elektrónové delá. Tieto súčiastky sú potrebné pri výrobe zastaraných CRT monitorov, ktorých produkciou sa v rámci koncernu LG.Philips zaoberala práve skrachovaná divízia LG.Philips Displays.

"Nemali sme na výber"
Ak sa nestane nič mimoriadne, všetci zamestnanci spoločnosti LG.Philips Displays Slovakia a 700 pracovníkov Punch Campus v Námestove prídu o prácu. "Po preskúmaní všetkých možných variantov reštrukturalizácie sme skutočne nemali na výber, len podniknúť tieto kroky," komentoval zatváranie závodov J. I. Son, prezident a výkonný riaditeľ LG.Philips Displays.
Okrem českého a slovenského závodu vedenie LG.Philips Displays "preveruje finančnú situáciu" prevádzok aj vo Francúzsku, v Mexiku a v Spojených štátoch. K zatváraniu závodov teda môže dôjsť aj tam, koncern si chce ponechať len ziskové prevádzky.

Záchrana z Prahy?
Zamestnancov v slovenských prevádzkach LG.Philips Displays Slovakia a Punch Campus by teoreticky mohla ešte zachrániť česká vláda. Tá rokuje s vedením LG.Philips Displays o finančnej injekcii, ktorá pomôže českému závodu znova rozbehnúť výrobu. Ak by sa to podarilo, výrobu by obnovili aj slovenské dodávateľské firmy.
O tomto scenári včera zástupcovia firiem informovali šéfa úradu práce v Námestove Pavla Boldoviaka. "Je to jediná možnosť. Rozhodne sa v najbližších dňoch. Do konca týždňa teda budeme vedieť, či to tu LG.Philips Displays zabalí, alebo či zostane," povedal Boldoviak.

CRT je out
Ak aj Praha finančnou injekciou pomôže, zrejme to bude len krátkodobé riešenie. LG.Philips Displays sa totiž v českom závode orientuje na výrobu zastaraných obrazoviek s technológiou CRT, čomu sú prispôsobení aj slovenskí dodávatelia. Obrazovky s technológiou CRT sú však v Európe na ústupe už niekoľko rokov, ich odbyt ročne klesá o 15 až 30 percent.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. november 2022 18:38