StoryEditor

Nadmerné tempo zadlžovania Slovákov pokračuje, sme na čele EÚ

30.05.2018, 15:23
Autor:
ČTKČTK
Národná banka Slovenska na začiatku leta zavedie ďalšie opatrenia, ktoré majú prispieť k zmierneniu nadmernej zadlženosti Slovákov.

Na Slovensku sa za posledných šesť rokov takmer zdvojnásobil objem úverov domácnostiam. Rástol tak najrýchlejšie z celej EÚ a s ohľadom na výkon ekonomiky bola úroveň dlhu domácností najvyššia v regióne.

Rýchlo rastúca miera zadlženosti obyvateľov Slovenska zvyšuje citlivosť domácností na nepriaznivý vývoj ekonomiky a tiež pravdepodobnosť finančných kríz, upozornila dnes Národná banka Slovenska (NBS).

NBS na začiatku leta zavedie ďalšie opatrenia, ktoré majú prispieť k zmierneniu nadmernej zadlženosti Slovákov. Okrem obmedzenia výšky hypotekárnych úverov vo vzťahu k hodnote nehnuteľnosti centrálna banka zavedie tiež úverový strop, až na výnimky na úrovni osemnásobku čistého príjmu žiadateľa o pôžičku. NBS predpokladá, že opatrenia budú mať len malý vplyv na objem nových pôžičiek a že sa v praxi prejavia v budúcom roku.

Limit na celkovú zadlženosť by mal postihnúť hlavne osoby s vyšším príjmom, pretože súčasné pravidlá umožňujú u tejto skupiny ľudí nadmerné zadlženie.

"Slovensko zažíva dobré časy. Tri roky ekonomika rastie tempom nad tri percentá. Priaznivé podmienky nesú aj riziká," povedal novinárom k rastu dlhu domácností člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.

K rýchlejšiemu zadlžovaniu slovenských domácností prispel pokles úrokových sadzieb a tiež konkurencie na finančnom trhu, hoci tempo rastu úverov sa podľa NBS od druhej polovice minulého roka spomalilo.

Tempo rastu zadlženosti domácností v Českej republike bolo podľa NBS za posledných šesť rokov nižšie ako na Slovensku a dosiahlo 40 percent.

Národná banka Slovenska uviedla, že bankový sektor v krajine si naďalej zachováva odolnosť voči šokom a že jeho zisk podporil práve rast poskytnutých úverov.

01 - Modified: 2023-02-04 20:20:00 - Feat.: - Title: Peniaze z balíka na obnoviteľné zdroje pre domácnosti sa míňajú 02 - Modified: 2023-02-03 22:58:31 - Feat.: - Title: Prelom pri bytoch. Zlacňovaniu sa na Slovensku vyhli len dva kraje (+veľký prehľad cien) 03 - Modified: 2023-02-01 10:04:31 - Feat.: - Title: Prelom v cenách bytov. Nehnuteľnosti zlacneli prvýkrát po troch rokoch 04 - Modified: 2023-01-30 07:37:18 - Feat.: - Title: Údery kladivom na eurozvon ECB vyduria z nory démona inflácie 05 - Modified: 2023-01-25 09:28:38 - Feat.: - Title: Zistite, aký sused pribudne NBS a rozhlasu a či budete niečo počuť cez slúchadlá za 19 eur (Brífing HN)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. február 2023 22:00