TASR/Erika Ďurčová
StoryEditor

Pokuty za jazdu po diaľnici na čierno už bude možné posielať aj do zahraničia

06.12.2018, 08:58
Autor:
TASRTASR
Európsky systém EUCARIS zatiaľ umožňuje posielať sankcie vodičom z niektorých krajín EÚ za osem dopravných priestupkov.

Na tohtotýždňovom stretnutí ministrov dopravy v Bruseli informovalo rakúske predsedníctvo o prijatí dohody medzi Radou EÚ, Európskym parlamentom (EP) a Európskou komisiou (EK) o smernici, ktorá umožní vymáhanie pokút od zahraničných vodičov, ktorí jazdia bez zaplatenia po spoplatnených cestách.

Európsky systém EUCARIS zatiaľ umožňuje posielať sankcie vodičom z niektorých krajín EÚ za osem dopravných priestupkov. Vďaka prijatým zmenám to bude možné aj za jazdu po diaľnici načierno, a to v rámci celej EÚ, čo je pre Slovensko mimoriadne dôležité, informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV).

"Som rád, že všetci ministri dopravy súhlasili s vymáhaním pokút v rámci systému na výmenu údajov v štátoch EÚ. V súčasnosti sú ukončené aj rokovania s Európskym parlamentom.

Teraz už len čakáme na formálne záležitosti v Bruseli, aby sme mohli cezhraničné vymáhanie pokút za diaľničné známky zaviesť aj v našej legislatíve. Problém sa podarilo vyriešiť aj vďaka spoločnému tlaku Slovenska, Rakúska a ďalších štátov, ktoré majú elektronický systém diaľničných známok," zhodnotil slovenský minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Érsek inicioval stretnutia na túto tému už v roku 2016. Podľa MDV nasledovali dva roky presviedčania európskych štátov, ktoré nemajú elektronické diaľničné známky, a preto pre nich nebola táto téma prioritou.

V novembri sa ukončili rokovania medzi Radou EÚ, EP a EK. Teraz začne plynúť prechodné obdobie, počas ktorého sa štáty, ktoré ešte nie sú v EUCARIS, do systému zapoja a transponujú smernicu do svojej legislatívy.

Samotné spustenie systému vo všetkých členských štátoch bude trvať viac ako dva roky, pretože niektoré štáty trvali na dlhšom prechodnom období, aby sa na zmeny stihli technologicky pripraviť.

Slovensko však podľa rezortu dopravy bude iniciovať rokovania s okolitými štátmi, aby sa do systému zapojili čo najskôr a systém začal fungovať aspoň na regionálnej úrovni.

01 - Modified: 2022-11-25 07:11:57 - Feat.: - Title: Súd v Hongkongu pokutoval kardinála a ľudí, ktorí pomáhajú zadržaným počas prodemokratických protestov 02 - Modified: 2022-11-15 19:38:11 - Feat.: - Title: Na D2 smerom do Česka narazilo do odstaveného vozidla nákladné auto 03 - Modified: 2022-11-16 08:32:16 - Feat.: - Title: Prečo to s tými cestami tak trvá 04 - Modified: 2022-11-08 08:57:19 - Feat.: - Title: Výstavba protihlukovej steny na diaľnici D2 má byť hotová tento mesiac 05 - Modified: 2022-10-27 15:51:28 - Feat.: - Title: Tunel Čebrať pri Ružomberku majú preraziť čoskoro. Minister Doležal spresnil termín
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. november 2022 18:40