StoryEditor

Pošta je pripravená na kompromis

08.03.2006, 23:00

Slovenská pošta sa dostala do sporu so Slovenským rozhlasom. Pošta tvrdí, že rozhlas im dlhuje províziu 12 miliónov korún za výber koncesionárskych poplatkov a ďalších 4,9 milióna korún za doručenie výziev na ich zaplatenie. Na druhej strane rozhlas zase obviňuje poštu, že mu túto službu poskytla nekvalitne, z čoho im mala vzniknúť finančná škoda. Obe strany by sa mali dohodnúť dnes.

Príčinou celej kauzy je nedoručenie 86-tisíc z celkových 252-tisíc výziev na zaplatenie koncesionárskych poplatkov. Prečo taký vysoký počet?
-- Adresát bol neznámy, alebo sa odsťahoval, čo predstavuje 53 percent z nedoručených zásielok, 14 percent výziev bolo adresovaných už nežijúcim koncesionárom a 33 percent adresátov si zásielku neprevzalo v odbernej lehote. Ak si adresát zásielku neprevezme, my ho nemôžeme donútiť. Ak platiteľ koncesionárskeho poplatku zomrel a pozostalí to neoznámia, respektíve neprehlásia výber na inú osobu, nevieme to v databáze SIPO zmeniť. Ak sa platiteľ odsťahoval, mal by to takisto nahlásiť, aby sme to v databáze mohli zmeniť.

Existuje ešte priestor na dohodu?
-- Snaha o dohodu existuje, čakajú nás vzájomné rozhovory. Máme záujem na kompromisnom vyriešení problému, ktorý vznikol pri doručovaní výziev na zaplatenie koncesionárskych poplatkov, ako aj pri vyrovnávaní pohľadávok.

Akú výšku má vaša pohľadávka za podanie zásielok s výzvami?
-- Ide približne o päť miliónov korún. Pri jej vymáhaní uprednostňujeme dohodu, sme pripravení rokovať aj o kompenzáciách, ak rozhlas preukáže, že našou vinou došlo k presne definovaným a vyčísleným škodám. Ak sa nedohodneme, budeme uplatňovať našu pohľadávku súdnou cestou.

Perfektná databáza teda nie je reálna?
-- Problém je v správnej identifikácii reálnych možností pošty, či kohokoľvek, kto by túto službu zabezpečoval. Nesmieme zabúdať, že je tu ešte ďalšia skupina, o ktorej sa nehovorí -- neznámi koncesionári. Nie je v moci pošty, aby ich zmapovala. Tam by mal rozhlas sústrediť svoju pozornosť. Napríklad v októbri 2005 sa na základe výzvy rozhlasu prihlásilo asi 19 800 nových koncesionárov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. december 2022 23:05