StoryEditor

Zahraničný obchod sa v októbri zhoršil

12.12.2005, 23:00
Októbrové čísla analytikov mierne zaskočili. Trh čakal, že vývoz porastie o niečo rýchlejšie a deficit bude o polovicu menší. Analytici už tušia, čo sa za pomalším dovozom skrýva.

Schodok zahraničného obchodu Slovenska sa prehĺbil v októbri o päť a pol na 43 miliárd korún. Mesačné výsledky boli o dve pätiny horšie ako vlani.
Export stúpol zhruba o desatinu. Podľa včerajších údajov Štatistického úradu SR slovenské firmy vyviezli v októbri do zahraničia tovary a služby za 95 miliárd korún. Dovoz bol približne o šesť miliárd korún vyšší.
Októbrové čísla analytikov mierne zaskočili. Trh čakal, že vývoz porastie o niečo rýchlejšie a deficit bude o polovicu menší. Podrobné informácie spolu so zmenami v štruktúre dovozu aj vývozu zverejnia štatistici budúci mesiac. Analytici už tušia, čo sa za pomalším dovozom skrýva. "Zrejme sú za tým automobilky. Naznačili to dáta z priemyselnej produkcie," povedala analytička VÚB Mária Valachyová.
Prečo sa trh v predpovediach tak výrazne zmýlil? Ekonómovia predpokladali, že Volkswagen spustí produkciu nového modelu Audi už v októbri. "Nakoniec to bolo až v novembri," objasňuje príčinu optimistickejších očakávaní na trhu Valachyová.
Za vyšším schodkom v októbri sa okrem Volkswagenu skrývajú aj blížiace sa Vianoce. Ľudia viac kupujú. Vyššia spotreba ťahá dovoz, najmä spotrebných tovarov, čo prehlbuje schodok zahraničného obchodu. "Obchodníci sa zásobujú tovarom a chystajú sa na vianočné nákupy, keď dopyt spotrebiteľov vyvrcholí," vysvetľuje hlavný ekonóm Poštovej banky Miroslav Šmál.
Ako sa v nasledujúcich mesiacoch zmení zahraničný obchod Slovenska? Do konca roka sa schodok podľa Valachyovej prehĺbi o ďalších 17 miliárd na celkových 60 miliárd korún, čo je niečo vyše štyroch percent HDP. Vlani to bolo o percento menej. V nasledujúcom roku export bude stúpať rýchlejšie, pretože technologické dovozy automobiliek sa zmenia na vývozy áut. "Rok 2006 by mal byť rokom prelomovým, pretože PSA Peugeot-Citroën a Kia Motors plánujú rozbeh výroby," doplnil Šmál. Schodok by sa mal dostať pod štyri percentá HDP.

01 - Modified: 2003-02-06 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Reakcie na Powellove argumenty 02 - Modified: 2003-02-06 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zanedbaná finančná decentralizácia 03 - Modified: 2003-02-06 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Svetový manažment
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. december 2022 16:57