StoryEditor

Zamestnávatelia zásadne nesúhlasia s novelou ZP

29.06.2007, 13:46
Autor:
SITASITA
Zamestnávatelia zásadne nesúhlasia so schválenou novelou Zákonníka práce. "Schválený Zákonník práce považujeme za nepriateľský k podnikateľskému prostrediu a nezlučiteľný s požiadavkou čo najrýchlejšieho dobiehania vyspelého sveta," uvádza sa v spoločnej deklarácii RÚZ a AZZZ.

Schválený predpis podľa zamestnávateľov nezohľadňuje aktuálne potreby rozvoja slovenskej ekonomiky, keďže tie vie podľa Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) garantovať len pružný Zákonník práce rešpektujúci princíp zmluvnej slobody a kolektívneho vyjednávania.
"Zákonník práce bol po prvýkrát schválený bez súhlasu všetkých sociálnych partnerov, čo nie je garanciou stability do budúcnosti, zároveň to dokazuje nízku úroveň sociálneho dialógu na Slovensku," upozornili zamestnávateľské organizácie. Aplikačná prax viacerých negatívnych opatrení Zákonníka práce podľa zamestnávateľov vyvolá potrebu jeho blízkej novelizácie, z ktorej vzídu pozitívne zmeny v prospech podnikateľského prostredia a tým i celej slovenskej ekonomiky.
Parlament vo štvrtok definitívne schválil vládnu novelu Zákonníka práce. Za prijatie novely pracovného kódexu hlasovalo 83 poslancov a proti bolo 61 poslancov. Novela Zákonníka práce sa začne uplatňovať v praxi od 1. septembra tohto roka. Novela pracovného kódexu zavádza definíciu závislej práce, ktorá sa bude môcť vykonávať len zamestnancami, teda v pracovnom pomere. Pri vykonávaní závislej práce musí ísť o vzťah nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca. Takáto práca musí okrem toho predstavovať osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, musí sa vykonávať podľa pokynu zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa. Na naplnenie pojmu závislá práca je takisto potrebný výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovaných činností.
Od začiatku septembra sa tiež zavedie vyplácanie odstupného súčasne s čerpaním výpovednej lehoty pri prepustení zamestnanca z organizačných dôvodov. Zamestnanec bude mať v tomto prípade nárok na odstupné vo výške dvojmesačnej mzdy aj potom, ako využije dvojmesačnú výpovednú lehotu. V súčasnosti si môže zamestnanec vybrať, či využije dvojmesačnú výpovednú lehotu bez odstupného, alebo požiada o dvojmesačné odstupné bez využitia výpovednej lehoty. Do Zákonníka práce sa vracia možnosť uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti s rozsahom do 10 hodín týždenne na obdobie jedného roka. Zároveň sa zvyšuje rozsah práce, ktorú je možné vykonávať na základe dohody o vykonaní práce, zo súčasných 300 hodín na 350 hodín ročne.

01 - Modified: 2003-05-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Izrael schválil reštriktívny rozpočet 02 - Modified: 2003-05-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Francúzsko zdražuje cigarety 03 - Modified: 2003-05-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Politický dosah havárie v Paksi 04 - Modified: 2003-05-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Pre Rusov je útok na Irán hotová vec
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. júl 2022 13:21