StoryEditor

Fico chystá sociálny balík za sedem miliárd

01.07.2008, 14:01
Premiér Robert Fico dnes oznámil, že v roku 2009 chystá vláda balíček sociálnych opatrení v celkovej sume sedem miliárd korún. Malo by ísť o zvýšené rodinné prídavky, trinásty dôchodok, výstavbu ubytovania pre týrané ženy, či matky s deťmi, ale aj na podporu pre zdravotne postihnuté osoby.
Ako povedal Fico, vláda naďalej plánuje vyplácať vianočný príspevok. V roku 2009 však chystajú jeho pretransformáciu na 13. dôchodok a ich výška by sa mala zvyšovať. Ďalšou zmenou, ktorú chystá vláda je presunúť zvyšovanie dôchodkov namiesto júla na prvého januára. Ďalšie sociálne opatrenia, konkrétne výstavba sociálnych zariadení pre týrané ženy, alebo matky s deťmi, by sa mali zafinancovať z nadpríjmu štátu kvôli zdražovaniu ropy. Za rok 2008 totiž nadpríjmy štátu predstavovali jednu miliardu korún.

Ako ďalej informovali koaliční lídri, v roku 2009 chce vláda predložiť štátny rozpočet s deficitom 1,7 percenta, v ktorej je už zarátaný aj deficit Sociálnej poisťovne. "Naďalej ideme stabilizovať verejné financie," hovorí Fico. Zvyšovať by sa mali aj prídavky na deti a to od nového roka o sto korún, z terajších 540 na 640 korún. Fico taktiež plánuje poskytovať jednorazový príspevok nielen pri narodení prvého dieťaťa, ale aj ďalších detí. Jeho konkrétna podoba ešte bude predmetom koaličných rokovaní. Sociálne opatrenia chystané vládou podľa Fica vyjdú na sedem miliárd korún. "Všetky ostatné priority sa musia prispôsobiť tomuto rozhodnutiu," hovorí premiér.

Dnešné stretnutie koaličnje trojky sa nieslo v slávnostnom duchu. Premiér Robert Fico pozval svojich kolegov pri príležitosti dvoch rokov trvania vládnej koalície v zložení SNS, ĽS-HZDS a Smeru-SD. Vládna trojka aj dnes hovorila o dobrej vzájomnej spolupráci a schopnosti dohodnúť sa. "Sú všetky predpoklady na to, aby táto spolupráca pokračovala aj v ďaľšom období," hovorí Fico. Podľa neho máme na Slovensku stabilnú vládu, čo sa nedá povedať napríklad o susednom Maďarsku, alebo Poľsku. Fico podľa vlastných slov neľutuje výber svojich koaličných partnerov a ak sa spolupráca podarí aj pre ďalšie dva roky, premiér nevidí dôvod neuvažovať o takejto koaličnej zostave po prípadnom víťazstve aj v ďaľších voľbách.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2022 10:12