Plyn na Slovensku od januára zlacnie najviac v histórii
1/2Určite je dobré v domácnosti všetko zjednodušiť. Popísať šuplíky, nadpísať dvere (ideálne sú ako nápisy, tak i symboly), vyvesiť napríklad ceduľu "Tu som doma", ukladať veci stále na to isté miesto, nehýbať nábytkom a podobne.
"Záleží veľa na fáze ochorenia," vysvetľuje Markéta Šplíchalová, "na začiatku nie je nutné hneď rekonštruovať byt a vymieňať sporák. Ale treba zakryť dvere do pivnice, za ktorými sú prudké schody, to určite vhodné je."
Hovorí aj o ďalších užitočných opatreniach: napríklad správne nastavenie termostatu vody, aby sa chorý neoparil, inštalácia detektora dymu, zabezpečenie bytu z hľadiska pádu - nebezpečné môžu byť totiž aj menšie neukotvené koberčeky. Vhodné sú protišmykové podložky vo vani, madlá, sedáky do vane a podobne.
"Problém môžu spôsobovať aj vzorované záclony, ktoré vytvárajú, keď svieti slnko, obrazce na zemi. Tie potom v chorom vyvolávajú strach," upozorňuje na detaily. "Aj zrkadlá niekedy predstavujú problém - človek môže vo svojom odraze vidieť aj cudzích ľudí."Pixabay
2/2ÚRSO