StoryEditor

Počiatek: Opozícia zavádza číslami

13.05.2009, 17:00
Minister financií Ján Počiatek označil dnes predstavený zoznam opozičnej SDKÚ - DS o míňaní vlády za nereálny. Podľa neho sú tam položky, ktoré sa vôbec nevzťahujú na rok 2009 ani 2008.

Ivan Mikloš totiž pripravil zoznam 33 projektov, pri ktorých vláda premrhala takmer 80 miliárd korún.

Podľa Počiatka má Slovensko jeden z najnižších dlhov verejnej správy oproti HDP. Ako dodáva, naša krajina dnes patrí medzi tie, ktoré nepotrebujú pomoc ani finančnú záchranu. Podľa jeho údajov bol začiatkom roka 2006 verejný dlh Slovenska 34,2 percentný, kým v roku 2009 to bolo 27,6 percent voči HDP. "Toto je jasné zavádzanie zo strany SDKÚ," odkazuje opozícii.

Zlá rovnica
Najsilnejšia opozičná strana podľa Počiatka na jednej strane hovorí, aby sa znižovali dane, no zároveň by aj Dzurindova strana chcela zvyšovať platy, alebo zvýšiť financovanie v školstve, či zdravotníctve. Ak však podľa ministra príde do štátnej kasy menej peňazí, nebude z čoho pridávať týmto rezortom. "Tá rovnica takto nevyzerá," hovorí Počiatek. Opozícii radí, aby priznala, že ak budeme mať nižšie dane, nebudú kvalitnejšie služby, lebo ich nebude môcť štát zafinancovať. "Mali by prestať vytvárať dojem, že sa dá jedno aj druhé," dodáva minister.

Počiatek taktiež odmieta, že za súčasnú ekonomickú situáciu štátu môže vláda Roberta Fica. "Za každú cenu chcú pripísať celý dopad krízy len tejto vláde," hovorí. Podľa neho je však kríza globálna, opozícia zavádza číslami, pričom využíva lož a demagógiu. "To je pre nich jediné východisko, lebo nie sú schopní ponúknuť žiadnu alternatívu," myslí si minister.

Mestečko ušetrí milióny
Minister za Smer-SD odmieta aj tvrdenie SDKÚ-DS o tom, že za Ficovej vlády narástla nezamestnanosť. Zo štatistík podľa neho vyplýva, že v roku 2006 bola miera nezamestnanosti 16 percent, pričom v roku 2008 sa znížila na 9,6 percent. Ako pokračuje, odhady na tento rok sú na úrovni 12 percent. "Stále je to však hlboko pod tým, v akom stave nám odovzdávali krajinu v roku 2006," dodáva.

Ján Počiatek spomenul aj aktuálnu tému vládneho mestečka. Práve to by podľa neho mohlo priniesť výraznú úsporu peňazí "v stovkách miliónov, ak nie miliárd korún."  Podrobnosti o tom, kde by malo mestečko stáť však nechcel prezradiť. Ako povedal, je potrebné najprv zadefinovať kritériá, ktoré musí daná lokalita spĺňať.

Fico je prekvapený podlosťou Dzurindu a Mikloša

Predseda vlády SR Robert Fico je prekvapený, s akou mierou podlosti a farizejstva sa stretáva u Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša, predstaviteľov slovenského politického života s bohatou históriou škandálov a tragických omylov nevýslovne škodiacich ľuďom na Slovensku.

celý článok>>

 

Dzurinda: Máme novú armádu nezamestnaných

Slovenská ekonomika sa v priebehu dvoch rokov prepadla o 13 percent. Povedal dnes predseda opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda (na snímke). "Slovenská ekonomika sa naozaj strmhlav prepadá dole. Toto je veľmi smutný výsledok," povedal.

celý článok>>

 

01 - Modified: 2003-07-30 18:02:44 - Feat.: 0 - Title: Foto vydania HN - 31. 7. 2003
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. november 2022 22:16