StoryEditor

Prezident podpísal zákon o štátnom rozpočte na budúci rok

11.12.2007, 09:52
Autor:
SITASITA
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič v utorok podpísal parlamentom schválený zákon o štátnom rozpočte na budúci rok. Prezidentom podpísaný rozpočet v roku 2008 počíta s deficitom na úrovni 31,981 mld. Sk, čo znamená jeho zníženie oproti tohtoročnému rozpočtu o vyše 6,4 mld. Sk.

Príjmy sú rozpočtované na úrovni 348,252 mld. Sk a výdavky vo výške 380,233 mld. Sk. Rozpočtované príjmy tak oproti rozpočtu na tento rok vzrástli o vyše 12 % a výdavky sú oproti tohtoročnému rozpočtu vyššie o 9 %. Celkový deficit rozpočtu verejnej správy by podľa návrhu nemal v budúcom roku prekročiť 2,3 % hrubého domáceho produktu.
Hlava štátu okrem rozpočtu podpísala aj ďalších sedem parlamentom schválených noriem. Medzi nimi bol aj zákon o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu, na základe ktorého budú od začiatku júla budúceho roka dodávatelia a spotrebitelia platiť spotrebnú daň z elektriny, uhlia a zemného plynu. Domácnosti budú od týchto daní oslobodené. Prezident podpísal aj novelu zákona o dani z príjmov a o dani z pridanej hodnoty. Novelizácia zákona o dani z príjmov má za cieľ obmedziť možnosť ovplyvňovania základu dane z príjmov právnických osôb pravdepodobnými budúcimi nákladmi a na účely zistenia základu dane uznať iba technické rezervy poisťovní tvorené ku konkrétnym poistným zmluvám a nahláseným poistným udalostiam. Podľa novely zákona o DPH sa budú od začiatku budúceho roka 10-percentnou sadzbou zdaňovať knihy, brožúry a podobné tlačiarenské výrobky.
Prezident podpísal aj novelu zákona o sociálnom fonde, podľa ktorej sa prostriedky v sociálnom fonde budú môcť od budúceho roka použiť aj na účely kolektívneho vyjednávania. V kolektívnej zmluve bude možné dohodnúť poskytnutie príspevku zo sociálneho fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie, vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania. Celková suma prostriedkov sociálneho fondu použitých na účely kolektívneho vyjednávania nebude môcť prekročiť 0,05 % zo stanoveného základu. Ďalším z podpísaných noriem je novela zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, na základe ktorej sa od februára budúceho roku zvýši príplatok k príspevku pri narodení prvého dieťaťa zo súčasných 11 tis. Sk na 20 440 Sk. Spolu s príspevkom pri narodení dieťaťa vo výške 4 560 Sk, ktorý patrí rodičom pri narodení každého dieťaťa, tak štát bude rodičom pri narodení prvého dieťaťa poskytovať spolu 25 tis. Sk.
Ďalším z prezidentom podpísaných noriem je novela zákona o zdravotnom poistení. Podľa nej ročné zúčtovanie zdravotného poistenia nebudú od budúceho roka musieť podávať niektoré skupiny poistencov - študenti, starobní dôchodcovia, asistenti osôb so zdravotným postihnutím či opatrovatelia. Tieto skupiny sa stali opäť poistencami štátu, aj keď majú príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Posledným v utorok prezidentom podpísaným zákonom bol zákon o oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorý rámcovo upravuje rozvojovú pomoc SR, určuje jej princípy, ciele a formy.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. november 2022 16:38