StoryEditor

Šetriť na platoch sa nemusí vyplatiť

14.04.2009, 00:00
Menej je niekedy viac. Aj tak by mohlo znieť motto šéfov, ktorí oznamujú svojim zamestnancom, že ich platy neporastú, ba dokonca budú kvôli kríze nižšie.

V súčasnosti sa zníženie miezd totiž môže v niektorých odvetviach považovať skôr za výhru, keďže mnoho zamestnávateľov sa rozhodlo k razantnejšiemu kroku - prepúšťaniu. "Bohužiaľ, po tomto krajnom riešení siaha čoraz viac spoločností. Pokiaľ sa však vyberie vedenie cestou minimalizácie nákladov na mzdy, má viac možností,“ hovorí generálny riaditeľ personálnej spoločnosti Trenkwalder Ľuboš Sirota.

Ako udržať na uzde mzdové náklady

- Zníženie nástupných platov nových zamestnancov
- Zmrazenie rastu miezd na najbližšie obdobie
- Nepriznávanie nenárokovateľných zložiek mzdy
- Dohodnutie kratších pracovných úväzkov a s tým spojené zníženie základných miezd
- Prezamestnanie zamestnancov formou agentúrneho zamestnania

Pomoc od agentúr
Riešením môže byť zníženie nástupných platov pre nových zamestnancov, zmrazenie rastu miezd na najbližšie obdobie, nepriznávanie nenárokovateľných zložiek mzdy, dohodnutie kratších pracovných úväzkov a s tým spojené alikvotné zníženie základných miezd či prezamestnanie zamestnancov formou agentúrneho zamestnania. "Mzdy takýchto zamestnancov tvoria súčasť služby poskytovanej personálnou agentúrou a nie sú mzdovou nákladovou položkou spoločnosti,“ konštatoval Sirota. Pre firmu tak ide o výrazné šetrenie, keď ľudia pracujú štandardne ako všetci ostatní zamestnanci, no akoby "zadarmo“.

Vyššia flexibilita
Agentúrne zamestnávanie nielenže nezaťažuje firemnú kasu, ale ide aj o flexibilnejšiu pracovnú silu. Takýchto pracovníkov totiž môžete ako spoločnosť kedykoľvek najať a rovnako sa ich môžete kedykoľvek aj "zbaviť“. "Dá sa aj predpokladať, že tak ako agentúrni zamestnanci ako prví z podnikov odišli, tak sa aj ako prví do nich vrátia,“ myslí si Sirota. V západných krajinách Európskej únie sme podľa neho ani zďaleka nezaznamenali taký pokles agentúrnych zamestnancov, ako to bolo u nás či v Česku. Tamojší zamestnávatelia majú totiž viac skúseností s personálnou politikou v čase krízy. Podobný názor má aj prezident Slovenskej asociácie podnikových finančníkov Andrej Révay, podľa ktorého sa prenajímanie pracovnej sily považuje na Slovensku za stále niečo cudzie. "Môj osobný názor je, že v roku 2009 lízing pracovnej sily v podmienkach slovenskej ekonomiky ešte nebude predstavovať rozhodujúcu formu zabezpečenia mobility pracovnej sily,“ povedal Révay.

Radšej individuálne
V prípade, že veríte svojim zamestnancom, musíte znížiť mzdové náklady, no nechcete siahať po ľuďoch z agentúry, v otázke siahania na výšku platov buďte opatrní. Samotné znižovanie miezd sa totiž nemusí vyplatiť. Podľa Revaya to hrozí najmä pri vysokokvalifikovaných pracovníkoch a špecialistoch, na ktorých sa nevypláca šetriť. "Je potrebné pristupovať individuálne a rokovaniami navrhnúť šetrenie mzdových nákladov dočasným znižovaním platov dohodou úmerne tomu, ako v dôsledku krízy klesol odbyt vo firme, prípadne v prevádzke,“ dodal Révay. Ak ste tak mali v pláne siahnuť po plošnom znižovaní platov, svoj krok ešte zvážte.

Prečítajte si aj:
Zvýšte starostlivosť o zostávajúcich zamestnancov

Finančná a hospodárska kríza ako najhoršia nočná mora. Tak ju vníma množstvo podnikov, ale aj zamestnancov a spotrebiteľov. Všetkým týmto skupinám však môže nakoniec priniesť množstvo pozitívneho. Kríza dáva všetkým priestor, aby sa sústredili na podstatné veci a jej výsledkom bude vyššia kvalita výrobkov, spokojnejší zamestnanci a z dlhodobého hľadiska aj bohatší akcionári.

Celý článok >>

Oblečenie a suverenita dnes už nestačia

Zabehnutí manažéri, ale aj absolventi často pri pracovných pohovoroch preceňujú svoje schopnosti. Nikdy neklaďte dôraz iba na oblečenie a na to, čo uvádzate v motivačnom liste.

Celý článok >>

Krízová poradňa

Ako mi úrad práce pomôže pri hľadaní nového zamestnania? Mám sa spoliehať len na úrad, alebo mám byť aktívny aj sám?

Celý článok >>

Anketa: Obmedzili ste pre krízu svoje výdavky?

Martin Glváč, štátny tajomník ministerstva výstavby (Smer-SD)
Možno ani nie. Určite mám obavy z krízy a sú oveľa väčšie, ako sa o nich len hovorí, keďže som sa krízam z historického hľadiska venoval. Nepodceňujem ju, ale neviem povedať, či som nejako extrémne kvôli nej obmedzil svoje výdavky.

Celý článok >>

01 - Modified: 2003-07-28 07:05:00 - Feat.: 0 - Title: Ďalšie dve okresné mestá v SR s ratingom 02 - Modified: 2003-07-28 07:05:59 - Feat.: 0 - Title: Prázdniny v USA sa pre tri Slovenky skončili tragédiou 03 - Modified: 2003-07-28 07:54:37 - Feat.: 0 - Title: Žbirka zaspieva za 100-tisíc 04 - Modified: 2003-07-28 08:21:37 - Feat.: 0 - Title: Monitor zahraničnej tlače 05 - Modified: 2003-07-28 08:23:15 - Feat.: 0 - Title: Anjeli podnikania pomáhajú inovatívnym projektom
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. jún 2022 22:08