Strojárske spoločnosti, ktoré pôsobia na Slovensku, vykázali vlani celkové tržby vo výške 20,05 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o šesť percent.
Strojárske podniky zaznamenali vlani pridanú hodnotu v objeme 3,29 miliardy eur, čo medziročne predstavuje nárast o 13 percent. Ako vyplýva zo správy Charakteristika vývoja strojárskeho priemyslu v roku 2008, ktorú vypracovalo ministerstva hospodárstva, na Slovensku v minulom roku pôsobilo v oblasti strojárstva 853 podnikov, čo je medziročne viac o 108 spoločností. V strojárstve vlani na Slovensku pracovalo vyše 133-tisíc zamestnancov.
Na celkových tržbách v slovenskom strojárstve sa podieľalo hlavne odvetvie výroby motorových vozidiel. Toto odvetvie vlani vygenerovalo tržby v objeme 8,717 miliardy eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 12 percent. Nasledovalo strojárske odvetvie výroby dielov a príslušenstva pre motorové vozidlá a ich motory s objemom tržieb 3,815 miliardy eur. V medziročnom porovnaní toto odvetvie zaznamenalo nárast tržieb o 57 percent.
Na celkových minuloročných tržbách slovenského strojárstva sa výrazne podieľalo aj odvetvie výroby kovových konštrukcií a kovových výrobkov s tržbami 2,897 miliardy eur a odvetvie výroby ložísk, ozubených kolies, prevodových a ovládacích prvkov s tržbami 1,023 miliardy eur. Najväčší medziročný nárast v rámci slovenského strojárstva dosiahlo odvetvie výroby železničných a električkových lokomotív a vozňov, keď medziročne zvýšilo tržby o 76 percent na minuloročných takmer 586 miliónov eur. Výrazne si polepšilo aj odvetvie výroby chladiarenských a vetracích zariadení okrem zariadení pre domácnosť, keď vlani dosiahlo tržby vo výške 173,67 milióna eur, čo predstavuje medziročný nárast o 65 percent.
Strojárstvo sa na celkovom priemysle Slovenska vlani podieľalo takmer 53 percentami. "Odvetvie strojárstva patrí aj naďalej k ťahúňom celého priemyslu a priemyselnej výroby na Slovensku," konštatoval rezort hospodárstva v správe. Podľa ministerstva hospodárstva vývoj slovenského strojárstva tento rok bude ovplyvnený vývojom automobilového priemyslu vo svete, na ktorý je náš automobilový priemysel výrazne exportne nadviazaný, a ktorý patrí medzi najohrozenejšie odvetvia v súčasnosti prebiehajúcej globálnej hospodárskej krízy.
StoryEditor

