StoryEditor

Mihál: Zákonník prinesie prácu desaťtisícom Slovákov

13.07.2011, 15:57
Autor:
TASRTASR
Podľa ministra je novela dobrou správou pre Slovensko, pretože je významným signálom pre investorov.

Novela Zákonníka práce (ZP), ktorá by mala začať platiť od septembra tohto roka, prinesie pre ľudí tisíce nových pracovných miest. Aj z tohto dôvodu je šéf rezortu práce Jozef Mihál (SaS) rád, že ju dnes poslanci schválili.

"To, že v Zákonníku práce bude možná vyššia flexibilita, rozširujú sa možnosti flexikonta či možnosti zastupovať zamestnancov vo forme zamestnaneckých rád, vo výslednom efekte to bude znamenať niekoľko desaťtisíc nových pracovných miest, či už v tomto alebo v budúcom roku," poznamenal na dnešnom brífingu krátko po hlasovaní.

Podľa ministra je novela dobrou správou pre Slovensko, pretože je významným signálom pre investorov. "Pre tých, ktorí uvažujú o tom, či vytvoria pracovné miesta na Slovensku. Tým, aké zmeny sme prijali, sa tento priestor pre tvorbu miest jednoznačne vytvoril, a tak ako mi doteraz signály hovorili, že schválenie zákonníka bude veľmi dôležitý impulz pre rozvoj podnikania, tak tak sa aj nepochybne stane," dodal Mihál.

Plénum dnes novelu zákonníka odsúhlasilo 74 poslaneckými hlasmi. Novela prináša od septembra tohto roka zmeny takmer vo všetkých sférach pracovného života - v skúšobnej a výpovednej dobe, iné pravidlá dovoleniek či zavádza úplne nový inštitút konkurenčnej doložky.

Radičová: Zákonník je pre rodinu

"Zákonník je ústretovejší k rodine, chráni tých, ktorí to potrebujú, prináša menej byrokracie, širšie možnosti pre zamestnancov a pre všetkých tých, ktorí majú záujem si aj privyrobiť," poznamenala premiérka.

Radičová vyzdvihla najmä to, že zákonník vytvára väčšiu pružnosť - tzv. flexikonto v prípade situácií, kedy nie je vo firmách dostatok zákaziek. Tiež zdôraznila rozširujúce možnosti práce doma i možnosť rozložiť si čerpanie trojročnej materskej dovolenky počas piatich rokov.

Fico: Toto tu ešte nebolo

Zákonník práce, ktorý podľa Smeru-SD poškodzuje zamestnancov, dnes nemusel byť schválený nebyť štyroch poslancov z hnutia Obyčajní ľudia. "Nikto nepochybuje o tom, čo urobili Obyčajní ľudia s obyčajnými ľuďmi. Vytreli si s nimi zadok, s prepáčením. Zákonník práce dnes nemusel prejsť, keby niektorí ľudia splnili to, čo hovorili," povedal na dnešnej tlačovej konferencii sociálnych demokratov ich predseda Robert Fico.

Za nehorázne považuje, že právna norma z dielne ministra práce Jozefa Mihála (SaS) bola prijatá iba vďaka dohode s matovičovcami. Tí podporu zákonníku podmienili štyrmi podmienkami. Koalícia im z nich splnila iba jednu. Matovičovci sa na dnešnom hlasovaní o zákonníku nezúčastnili. Ak by sa v pléne nachádzali a právnu normu nepodporili, neprešla by.

"To tu ešte nebolo, aby pri takom dôležitom zákone sa znížilo kvórum a prijal sa menšou ako nadpolovičnou väčšinou. Hanbil by som sa ako pes," vyhlásil Fico. Dodal, že nie je normálne, aby vládni poslanci odchádzali z pléna, aby znížili kvórum a umožnili schválenie právnej normy. "Toto som ešte nevidel," povedal expremiér, ktorý odporúča predsedníčke vlády Ivete Radičovej (SDKÚ-DS), aby si urobila vo vládnej koalícii poriadok.

"Vládna koalícia je v strašnom stave. Nadávajú si navzájom do svíň, obviňujú sa z toho, že niekto za niečo dostane províziu, vydierajú sa navzájom. A tomu sa prizerá jedna neschopná premiérka, ktorá ani netuší, čo sa deje," priblížil Fico. Nazdáva sa, že keby súčasná schôdza pokračovala ešte dva týždne, "nevylučujem, že sa predstavitelia vládnej koalície pobijú, také je tam napätie. Je to hanba," vysvetlil.

Dodal, že jeho strana je oproti vládnej koalícii disciplinovaná a stabilná. Jednotne podľa jeho slov vyslovili aj nesúhlas so zákonníkom. Je presvedčený, že ak sa Smer-SD dobre pripraví na parlamentné voľby, má šancu presadiť aj zámery, ktoré dnes prezentuje. Okrem iného plánuje vrátiť Zákonník práce do podoby, v akej bol pred dnešným schválením novelizácie.

Odbory sú pobúrené

Niektoré schválené pasáže v ZP sú podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Gazdíka nielen protizákonné a protiústavné, ale doslova poburujúce. "Napríklad, odborová organizácia bude musieť preukázať 30-percentnú členskú základňu, ak ju má zamestnávateľ brať vážne pri kolektívnom vyjednávaní. To hrubo a protiústavne porušuje právo občanov na ochranu osobných údajov. Paradoxne, 30-percentné kvórum odborárom nariaďuje vládna koalícia, ktorá v parlamentných voľbách získala len 27 percent hlasov oprávnených voličov," povedal Gazdík.

Pri hlasovaní o novele ZP zlyhali podľa Gazdíka Obyčajní ľudia okolo Igora Matoviča, ktorí využili parlamentnú obštrukciu a nezúčastnili sa na hlasovaní. S ich zamietavými hlasmi by novela v NR SR neprešla, tvrdí Gazdík. "Požiadame prezidenta SR, aby novelu ZP vetoval. Potom by už Obyčajní ľudia museli hlasovať a uvidíme, či ich predošlé odmietavé vyhlásenia k novele ZP neboli iba obyčajným populizmom a vytĺkaním politického kapitálu pri zakladaní vlastnej politickej strany. Odbory sa určite obrátia so sťažnosťou aj na Ústavný súd a protestné stanoviská prednesú aj na pôde Medzinárodnej organizácie práce," dodal Gazdík.

01 - Modified: 2004-05-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Na dne ilúzií je dno záchodovej misy 02 - Modified: 2004-05-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: TV tipy 03 - Modified: 2004-05-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Návrat zelenej príšery
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. jún 2022 20:45