StoryEditor

Mihál chce pridať matkám na materskej

24.10.2011, 19:00
Materská dovolenka sa má od nového roka zvýšiť o šesť týždňov na 40 týždňov.

Mladým matkám svitá na lepšie časy. Minister práce Jozef Mihál (SaS) im totiž chce predĺžiť materskú dovolenku a zároveň by mali od štátu dostávať väčšiu podporu. Kým dnes majú nárok na 60 percent zo mzdy, ktorú pred tým zarábali, od nového roka by mali dostávať 65 percent. Pritom svojmu dieťaťu by sa mohli venovať 40 týždňov, čo je o 6 týždňov dlhšie než dnes.

Vyplýva to z návrhu zákona o sociálnom poistení, ktorý rezort práce včera predložil do pripomienkového konania. „Chceme podporovať mladé rodiny. Myslíme si, že zvýšenie a predĺženie materskej je tá správna cesta,“ vyhlásila hovorkyňa ministerstva práce Slavomíra Sélešová. Poslanci by o zákone mali rozhodnúť na decembrovej parlamentnej schôdzi.

Peniaze sa budú hľadať ťažko
Hoci poslanci koaličných strán podporujú Mihálov návrh, či ho nakoniec aj odobria, nie je isté. Do hry totiž vstupuje aj stále neschválený štátny rozpočet, z ktorého by pre matky na materskej museli ísť ďalšie milióny. „Chceme to podporiť, otázka však je, či na to bude v rozpočte dosť peňazí,“ reagovala poslankyňa Monika Gibalová (KDH). „Treba dať pozor na to, koľko by to stálo,“ pridal sa jej koaličný kolega Ivan Švejna (Most-Híd). Prvoradým pre neho stále ostáva schválenie nového rozpočtu. „Radšej by som však prijal zákony, ktoré šetria verejné financie,“ dodal. Ďalšia koaličná strana SDKÚ-DS by nemala mať problém so schválením tohto návrhu. „Je to súčasťou našich dohôd,“ reagoval poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS).

„Zvolebnieva sa,“ reagoval opozičný poslanec Peter Kažimír. Ten Mihálovmu návrhu neverí a pripomína, že pri posledných zmenách materskej prišli niektoré matky o stovky eur. Rozhodujúce slovo však bude mať prezident Ivan Gašparovič.


 Viac o téme nájdete v zajtrajších
Hospodárskych novinách.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 19:14