StoryEditor

Nemci ťahajú Slovensko z krízy

30.01.2012, 23:00
Nálada vo firmách je najlepšia od mája 2011, najmä vďaka silnému zahraničnému dopytu.

Slovensko sa môže v tomto roku vyhnúť hospodárskej recesii. Nálada v slovenskom hospodárstve sa v januári zlepšila najviac za posledný rok, najmä vďaka zahraničným zákazkám slovenských firiem. Vyplýva to z Indexu ekonomického sentimentu, ktorý zverejnil Štatistický úrad. Slovákov potiahol najmä dopyt z Nemecka, kde aj ku koncu roka stúpala zamestnanosť. Ďalším dôvodom sú zásahy Európskej centrálnej banky, ktorá lacnými pôžičkami bankám pomáhala tlmiť dlhovú krízu v Európe. „Pravdepodobnosť recesie sa tak znižuje,“ zhodnotil analytik VÚB Andrej Arady.

Firmy hlásia dobré správy
Pozitívne vidí najbližšie mesiace aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. „Situácia na finančných trhoch sa upokojila, čo sa prenáša do reálnej ekonomiky,“ objasnil analytik. Očakávania príchodu krízy sa tak zatiaľ nenapĺňajú.

Nádejný výhľad do budúcnosti sa prejavuje vo viacerých slovenských firmách. „Pozícia objednávok a naše očakávania na rok 2012 vrátane nových zákaziek sú z dnešného hľadiska hodnotené ako pozitívne,“ potvrdil priaznivé čísla technický riaditeľ malackej strojárskej spoločnosti RF Bernhard Aigner.

Prijímajú obchody aj výrobcovia
Nárast zákaziek hlási aj dodávateľ žilinskej automobilky Kia, spoločnosť Sungwoo Hitech. Pomohla im najmä Kia, ktorá spúšťa nové výrobné kapacity. „Plánujeme prijať približne 80 ľudí,“ informoval HR manažér spoločnosti Jaroslav Valiček.

Zákazky rastú aj predajcovi ochranných materiálov, spoločnosti DeLUX-SM. „Zaznamenali sme nárast objednávok z dôvodu oslovovania menších firiem, teda menších zákaziek,“ za spoločnosť informovala Marcela Leváková. Aj preto plánuje rozšíriť rady svojich zamestnancov o nových obchodných zástupcov.

Odvážne plány do budúcnosti má aj sieť predajní Tesco Stores SK.Aj v najbližších mesiacoch budú pokračovať v otváraní nových, najmä menších obchodov. „V priebehu mesiaca otvoríme 7 obchodov a vytvoríme tak približne 450 pracovných miest,“ reagovala manažérka vonkajších vzťahov spoločnosti Oľga Hrnčiarová.

Kríza nás môže minúť
Podľa Koršňáka sa zlepšené očakávania prejavia o niekoľko mesiacov. „V horizonte štvrť až pol roka by sa mali premietnuť do zvýšenia priemyselnej produkcie,“ predpokladá Koršňák. Podľa neho nás v najbližších mesiacoch potiahnu automobilky, ktoré spustili výrobu nových modelov. „Práve dopyt po nových modeloch býva spravidla lepší,“ povedal. Naopak, menej dobre na tom budú podľa neho výrobcovia spotrebnej elektroniky.

Podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša by mal byť rast pomalší než vlani. A závisieť to bude aj od politikov. „Pre ďalší vývoj v menovej únii bude kľúčové zabrániť ďalším turbulenciám na finančných trhoch a podchytiť riešenie dlhovej krízy,“ dodal Gábriš.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. december 2022 13:06