StoryEditor

Náš biznis s Francúzmi rastie. Vďaka Peugeotu

30.10.2013, 13:58
Ťahúňom exportu zo Slovenska sú aj dodávatelia pre automobilky.

Obchod medzi Slovenskom a Francúzskom s výnimkou vlaňajška stále rastie. Ťahúňom exportu zo Slovenska je pritom PSA Peugeot Citroën v Trnave a dodávatelia pre automobilky. „Spolupráca či skôr obchodná výmena však existuje takmer v každom odvetví hospodárstva. Nové možnosti sa črtajú
v odvetví informačných technológií či nanotechnológií,“ povedal pre HN manažér oddelenia služieb vo Francúzsko-slovenskej obchodnej komore Dušan Huszár. O plánoch spolupracovať so Slovákmi hovoril v utorok pri návšteve našej krajiny aj francúzsky prezident Francois Hollande.

Bilancia vzájomného obchodu je priaznivo naklonená Slovensku vďaka výraznému exportu do Francúzska. Ako ďalej Huszár dodáva, Francúzsko je po Nemecku druhým najväčším investorom u nás. Podniky z krajiny galského kohúta k nám lákajú zdatní odborníci, stále pomerne lacná pracovná sila, pozitívny ekonomický výhľad či spoločná mena.

Kríza úradovala
Podľa Huszára sa kríza na starom kontinente podpísala aj pod vzájomný biznis medzi Slovenskom a Francúzskom. „Záujem francúzskych stredných a malých podnikov významne ovplyvnila. Na jednej strane mnohé z týchto spoločností, ktoré zvažovali investíciu na Slovensku, od svojich projektov odstúpili. Mnohé iné sa však rozhodli prekonať svoje problémy práve vytvorením spolupráce so slovenskými partnermi,“ hovorí.V konečnom dôsledku sa však dá hovoriť o stagnácii, keďže počet francúzskych filiálok na Slovensku sa od roku 2008 nemení. Navyše, na obzore nie sú podľa komory ani žiadne väčšie investície Francúzov na Slovensku. Viacerí veľkí investori pritom „zbalili kufre“. Príkladom je Gaz de France, ktorý predal podiel v SPP, Electricité de France EdF opustila podnik SSE Žilina či Sanofi-Aventis sa stiahol zo Zentivy Hlohovec.

Výhľad sa zhoršuje
Podľa Radoslava Kasíka, analytika Across Wealth Management, je Francúzsko stále veľkou príležitosťou v prípade obchodu. Krajina je momentálne šiestym najväčším obchodným partnerom Slovenska. „Čoraz sme viac orientovaní na Nemecko. Ale aj Francúzsko, druhá najväčšia ekonomika eurozóny, je veľmi vyspelé a určite je tu veľa príležitostí aj pre Slovákov,“ hovorí Kasík.

Ako však dodáva, je potrebné dobre zvážiť, či sa na západnú krajinu viac hospodársky viazať. „Ich ekonomické ukazovatele sa zhoršujú a nevyužili čas, ktorý mali na reformy a zvýšenie konkurencieschopnosti,“ dodáva analytik. Vzhľadom na veľkosť a význam ekonomiky neočakáva, že krajina bude vystavená takým rozsiahlym ekonomickým turbulenciám ako Grécko, Španielsko či Taliansko, problémy však môžu prísť. A to už v najbližších rokoch.
 


– 400 francúzskych spoločností pôsobí na Slovensku
– 35-tisíc ľudí zamestnávajú francúzske spoločnosti na Slovensku
– 4,5-percentný podiel má Francúzsko na exporte Slovenska, je šiestym najvýznamnejším obchodným partnerom
 

 

01 - Modified: 2005-08-16 17:31:00 - Feat.: 0 - Title: Únoscovia trnavského podnikateľa mali na chrbte nápis Polícia
01 - Modified: 2022-11-29 23:00:00 - Feat.: - Title: Elektrický rok 2023: Peugeot bude mať najširšiu ponuku elektromobilov v Európe 02 - Modified: 2022-11-13 23:00:00 - Feat.: - Title: Stellantis v Maroku masívne rastie. Pre Trnavu to má znamenať stratu top modelu a zmenu výroby 03 - Modified: 2022-04-06 14:16:38 - Feat.: - Title: Dokumentaristka Lacková: Rómovia boli obeťami vojny, ale vôbec sa nevie, že boli aj partizáni 04 - Modified: 2022-02-16 10:07:11 - Feat.: - Title: Je známe meno súpera. Slovenskí hokejisti už vedia, s kým si zmerajú sily v semifinále 05 - Modified: 2022-02-14 08:18:09 - Feat.: - Title: Eufória okolo novej vakcíny v Česku rýchlo opadla. Na rade je teraz Slovensko
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2022 04:15