StoryEditor

Polus v Košiciach nebude. Kasárne získala HB Reavis

28.04.2014, 00:01
Reality

Multifunkčné centrum za tri stovky miliónov eur v Košiciach spoločnosť Trigranit nepostaví. Vo verejnej súťaži totiž areál Malinovského kasární, na ktorom mal vyrásť nový Polus, získal konkurenčný developer HB Reavis. Ten tu plánuje o asi polovicu lacnejší projekt, minimálne za 150 miliónov eur.

„Zámerom HB Reavisu je Malinovského kasárne trvalo oživiť. Preto chce v priebehu nasledujúcich piatich rokoch v aktuálne nevyužívanom priestore vytvoriť obchodné priestory, reštaurácie, kaviarne, priestory pre kultúru, administratívu a bývanie,“ tvrdí hovorkyňa developera Želmíra Zelenayová. Cena, za ktorú mesto nakoniec areál predalo, dosiahla 5,5 milióna eur. Je to o 100-tisíc viac ako vyvolávacia cena.

Takmer bez boja

V súťaži to nakoniec žiadna veľká bitka medzi developermi nebola. „Celkovo prišli do verejnej súťaže dve ponuky, platná však bola iba jedna,“ konkretizuje hovorkyňa mesta Košice Martina Urik Viktorínová. Trigranit tak vyšiel naprázdno. O areál pritom prejavoval záujem už dlhšie. Trigranit však nikdy nehovoril, koľko je za pozemky ochotný zaplatiť. „Vlastní ich mesto. Chceme o tom rokovať,“ povedal na margo ceny koncom minulého roka šéf skupiny Árpád Török.

 

Nové pracovné miesta

HB Reavis si od víťazstva sľubuje silnejšiu pozíciu na domácom trhu. „Projekt Malinovského kasární našu pozíciu ešte viac posilní a je dôkazom, že sa chceme ďalej rozvíjať nielen v zahraničí, ale aj doma,“ povedal výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia Adrián Rác. Podľa neho aj táto súťaž dokázala, že Košice sú atraktívnou investičnou lokalitou. HB Reavis chce košický projekt postaviť za päť rokov a oživiť tak historické centrum mesta. „Spolu so zrevitalizovaním zelene prinesie projekt mestu nielen vytvorenie nových pracovných miest, ale najmä pridanú hodnotu a oživenie v súčasnosti opusteného areálu,“ povedal Rác.

Peniaze na pokutu

Košice sa pre predaj pustnúceho areálu rozhodli najmä z dôvodu vlastných dlhov. V polovici minulého roka sa totiž dohodli na mimosúdnom vyrovnaní s firmou Strelingstav, ktorá bude mesto stáť 10 miliónov eur. Je to cena za to, že Košice za čias primátora Rudolfa Schustera nezákonne vypovedali zmluvu so spomenutou firmou. „Peniaze, ktoré mesto Košice získa predajom kasární, použije na riešenie finančných záväzkov z minulosti,“ potvrdila Viktorínová.

01 - Modified: 2006-04-24 07:36:21 - Feat.: 0 - Title: O víťazovi maďarských volieb je asi rozhodnuté
01 - Modified: 2022-09-26 08:15:12 - Feat.: - Title: Lengvarského rezort vyhlásil výberové konania na riaditeľov dvoch nemocníc v Košiciach 02 - Modified: 2022-09-25 17:37:11 - Feat.: - Title: Miliónová investícia v Košiciach: Švajčiari chcú polovicu od štátu, veľkú väčšinu dajú na platy 03 - Modified: 2022-09-21 14:42:27 - Feat.: - Title: Odborári eurobusu v Košiciach a Rožňave ohlásili výstražný štrajk 04 - Modified: 2022-09-21 12:36:45 - Feat.: - Title: V Košiciach sa začína očkovať vakcínou proti variantu omikron aj bez registrácie 05 - Modified: 2022-09-08 12:10:41 - Feat.: - Title: Dostavba futbalovej arény v Košiciach bude stáť približne sedem miliónov eur
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. október 2022 22:57