StoryEditor

Košickým oceliarom podráža nohy Brusel

08.08.2013, 00:00

Jednu hrozbu štát odvrátil, no na stole má ďalšiu. Len pár mesiacov po tom, čo sa U.S. Steel po zásahu štátu rozhodol nepredať železiarne v Košiciach, riešia v metropole východu ďalšiu krízu. V hre sú milióny vo firemnej kase, ale aj spomalenie rozvoja a investícií. Brusel totiž dočasne zastavil aukcie emisných povoleniek a chce zvýšiť ich hodnotu. "Akékoľvek zásahy do európskej schémy predaja emisií ničia predvídateľnosť vývoja. Podnikom to potom nedáva šancu plánovať a riadiť biznis," kritizuje rozhodnutie Európskeho parlamentu hovorca U.S. Steel Košice Ján Bača. O tom, koľko bude podnik nové opatrenie stáť, nechcel hovoriť. Podľa množstva kupovaných povoleniek však pôjde o milióny eur. Ohrozené sú aj investície do nových produktov, či tvorba pracovných miest. Dôvod je jednoduchý. Veľké firmy jednoducho nevedia, koľko ich bude budúcoročná výroba stáť.

Pokúsia sa lobovať
Podľa Baču je situácia v hutníctve beztak ťažká a podniky fungujú na hrane. Odlievanie miliónov eur a znemožnenie strategického plánovania môže pre mnohých znamenať fatálny pád na kolená. Košická firma sa so situáciou nechce zmieriť. Jej jedinou možnosťou, ako podľa mnohých chybné rozhodnutie Bruselu korigovať, je zatiaľ lobing cez európske oceliarske združenie Eurofer. Podobné kroky plánuje aj nadnárodná spoločnosť Agrofert, vlastniaca Duslo Šaľa a desiatky ďalších chemičiek, s vysokou spotrebou emisných povoleniek. "Okrem európskych združení budeme lobovať aj cez českých a slovenských europoslancov. Rozhodnutie Bruselu je nehorázne," hovorí predseda Predstavenstva Duslo Šaľa a šéf chemických spoločností Agrofertu Petr Cingr.

Ohrozená zamestnanosť
Najťažším dosahom na fungovanie podnikov na Slovensku, ale aj v Čechách, je podľa neho ohrozenie samotnej produkcie v budúcom roku. Firmy ako Duslo napríklad nevedia, aké objemy produktov budú môcť v budúcom roku vyrobiť. Druhým najvážnejším dosahom je nemožnosť plánovať na budúci rok investičné projekty. Keďže nevedia, koľko budú povolenky stáť, nie je reálne zostaviť firemný rozpočet. Ako nám potvrdil riaditeľ Slovenských cukrovarov Sereď Dušan Janíček, milióny budú v kase chýbať aj im. Okrem nich to zasiahne napríklad aj Slovnaft, či teplárenské spoločnosti. Vyššie náklady ohrozujú okrem rozvoja priemyslu aj zamestnanosť. "Pokiaľ by došlo k silnému rastu ceny emisných povoleniek, tak si viem predstaviť, že dôjde aj k utlmeniu výroby a zníženiu počtu zamestnancov," súhlasí analytik Cyrrus Jiří Šimara.

Nejasný postoj
To si uvedomuje aj slovenský rezort hospodárstva. "Vo všeobecnosti sa domnievame, že by sa s ohľadom na túto situáciu malo tempo zavádzania nových environmentálnych opatrení v únii výrazne znížiť," konštatuje hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Štát však vo všeobecnosti s rozhodnutím Bruselu súhlasí. Prikláňa sa k nemu aj ministerstvo životného prostredia. "Ministerstvo životného prostredia krok Európskeho parlamentu víta a rozhodnutie je v prospech životného prostredia," konštatuje hovorca rezortu Maroš Stano.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. október 2022 06:34