StoryEditor

Apple má problémy. S iPhonom

08.09.2013, 23:07
Technológie. Šéfa firmy Tima Cooka trápi požiar u dodávateľa aj čierna práca v Číne.

Nový iPhone ešte ani nie je na trhu a už je jasné, že so zásobovaním budú problémy. Požiar v čínskej továrni na čipy predraží výrobu a problém sa objavil tiež vo fabrike, kde vyrábajú menšiu, farebnú verziu iPhonu, ktorý sa označuje aj ako 5 C. Inšpektori totiž opäť našli čínskych robotníkov pracovať v otrasných podmienkach. Podľa analytikov sa môžu zlé správy podpísať pod meškanie s dodávkami noviniek do obchodov na celom svete. Naši operátori o takomto zdržení nevedia. „Nemáme žiadne informácie týkajúce sa plánovanej dodávky nových iPhonov,“ tvrdí PR manažér Orange Slovensko Peter Tóth.

Čipy zdraželi

V septembri minulého roku prišiel na trh iPhone 5. Zákazníci stáli v radoch na nový telefón, no ten neprichádzal. Applu sa nepodarilo načas vyrobiť dostatok kusov svojho najnovšieho telefónu a na Slovensku sa nedal zohnať ani mesiac po oficiálnom uvedení na trh. Podobný scenár sa môže opakovať aj tento rok s modelom, ktorý je zatiaľ známy ako iPhone 5 C a má byť lacnejšou alternatívou klasického iPhonu.

Ak sa aj problémy s dodávkami vyriešia, hospodárenie Applu si to odnesie určite. Cena totiž čipov vzrástla o pätinu, čo je najviac za tri roky. Juhokórejskej spoločnosti SK Hynix, druhému najväčšiemu výrobcovi čipov pre smartfóny na svete, totiž vyhorela jedna z jej čínskych prevádzok. Pri požiari sa našťastie nikto vážne nezranil, no v popole skončila celá jedna továreň. „Stále bilancujeme škody, no myslíme si, že čoskoro obnovíme výrobu naplno,“ napísala spoločnosť v tlačovom vyhlásení. Cena čipu na trhu v dôsledku katastrofy stúpla o 30 centov na 1,9 dolára (asi 1,5 eura), čo je síce malá suma, no Apple bude potrebovať milióny takýchto čipov.

Nový problém

Prerušenie či zdraženie dodávok čipov pre telefóny Apple nie je jediný problém. Inšpektori práce v Číne odhalili ďalší. Experti z China Labor Watch objavili nelegálnu továreň, kde sa vyrábali najnovšie modely telefónov od Applu. Šlo o menšie a lacnejšie telefóny, aké má Apple predstaviť na najbližšej tlačovej konferencii. Továreň údajne patrí americkému výrobcovi menom Jabel Circuit, ktorý patrí v odvetví medzi špičku. Má na svete 60 subdodávateľských tovární a ročný obrat 17 miliárd dolárov. „To, ako sa správajú firmy v zahraničí, je úlohou najmä ich domácich vlád,“ upozornila organizácia v oficiálnom stanovisku. „Aj americká vláda nesie zodpovednosť za to, ako sa americké firmy správajú k svojim zamestnancom v Číne.“

Až 30-tisíc zamestnancov v spomínanej továrni podľa neziskovej čínskej organizácie pracovalo ilegálne v otrasných podmienkach. Inšpektori urobili rozhovory s 90 pracovníkmi, ktorí priznali, že pracujú za 160 dolárov na mesiac a spia v ubytovni po ôsmich v jednej izbe. Pre Apple toto nie je prvý problém tohto druhu. Vlani svetom otriasli správy o samovraždách a nedodržiavaní správnych pracovných podmienok vo fabrike firmy Foxconn. V týchto továrňach sa rovnako vyrábal iPhone.

Vykúpia sa?

Problémy s dodávateľmi má Apple už dlhší čas, no stále sa spolieha na tých, ktorí vyrábajú v Číne. „Škoda, že Apple nedokáže vyrábať iPhone v Spojených štátoch. To by akciám a rovnako celkovému imidžu spoločnosti pomohlo,“ myslí si analytik Ivor Lehoťan z Capital Markets s tým, že hoci Apple vykáže slabšie výsledky kvôli nižším maržiam, akcie počúvajú aj na iné slovo. „Rozhodujúcim pre cenu akcií do budúcnosti a potenciál ich rastu až o pätinu je to, ako bude nastavený plán odkúpenia akcií. Aj preto akcie nakupovali veľkí investori, ako napríklad Carl Icahn,“ dodáva analytik.

01 - Modified: 2005-06-06 21:39:54 - Feat.: 0 - Title: Kvôli poplatkom si obchodníci možno znížia marže
01 - Modified: 2022-11-13 16:00:00 - Feat.: - Title: Keď sa vo vzťahu primiešajú do hry peniaze: Takto dokážu ovplyvniť aj tú najväčšiu lásku 02 - Modified: 2022-11-03 11:00:00 - Feat.: - Title: „Špinavá bomba“ vo Volgograde. Ruské mesto zaplavili fekálie z kanalizácie 03 - Modified: 2022-11-05 08:37:15 - Feat.: - Title: Takto vyzerá život najmenšieho páru na svete. Majú problém s použitím toalety aj nákupom v supermarkete 04 - Modified: 2022-10-31 14:41:42 - Feat.: - Title: Instagram v obrovských problémoch. Sociálna sieť bezdôvodne blokuje účty, problém sa týka aj Slovenska 05 - Modified: 2022-09-30 08:41:00 - Feat.: - Title: Česká Škoda premýšľa, ako dokázať šetriť plynom. Zamestnanci sa už boja o prácu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. december 2022 05:53