StoryEditor

Investícia storočia. Zn.: Podnikám v Tatrách

31.05.2015, 00:00
Turistický holding Tatry mountain resorts priniesol do Tatier turistov, ale aj otázku, či sa dá v národnom symbole krajiny robiť biznis.

Keď v roku 1969 Američania prvýkrát pristáli na Mesiaci, zapichli doň svoju vlajku. Predstavovala symbol víťazstva i toho, že toto územie je teraz „ich“. O 40 rokov neskôr došlo k historickej chvíli aj v slovenských Tatrách. Do našich malých veľhôr prichádzajú finančníci z J&T. Namiesto vlajky územie označkujú niečím iným. V Starom Smokovci slávnostne otvoria svoju prvú pobočku banky mimo Bratislavy. To, že išlo o symbol, potvrdzujú aj vtedajšie slová partnera J&T Patrika Tkáča: „Chceme tu ďalej investovať, pritiahnuť sem našich klientov, známych, priateľov a byť im nablízku.“ Nikto vtedy netušil, že finančníci urobili malý krok pre Slovensko a veľký pre svoj biznis. Tatry začínajú písať svoju „zlatú“ kapitolu.

V dobe kamennej
Keď ste koncom roka 2010 navštívili slovinské lyžiarske stredisko Veľká Planina, museli ste sa škrabať po hlave. Stav tamojších lanoviek a vlekov vám evokoval, že ste sa vrátili o 25 rokov späť. Aby ste ich využívali, museli ste byť do istej miery odvážny. Prečo to tu píšeme? Práve toto slovinské stredisko môže do istej miery pripomínať naše tatranské. Je situované v horách, ponúka nádhernú scenériu i garanciu snehu. Nemalo však investície a prešľapovalo na mieste. Tatry ich zhruba v rovnakom čase dostali.

Finančníci z J&T vedeli, že keď chcú s Tatrami niečo urobiť, musia do nich naliať milióny, stav strediska v Tatranskej Lomnici bol totiž biedny. „Spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR, zakladala ju J&T, pozn. red.) má trojročný investičný plán v objeme 90 miliónov eur, ktoré by mali ísť predovšetkým do lanoviek, zasnežovania, dopravy, parkovísk a doplnkových služieb,“ hovoril začiatkom roka 2010 Patrik Tkáč. Holding tak aj urobil.

Biela tvár Tatier
TMR od roku 2007 investovala do rozvoja svojich stredísk okolo 200 miliónov eur. A odrazilo sa to na ich kvalite i ponuke služieb. Zlepšili sa nielen snehové podmienky, ale aj štandard lanoviek a vlekov. Dĺžkou zjazdoviek sa síce s Alpami porovnávať nemohla, ale v ďalších kritériách už áno. Aj vďaka tomu mohla Slovenská agentúra pre cestovný ruch začať prezentovať Slovensko v zahraničí už aj ako zimnú krajinu, čo si predtým nemohla dovoliť.

Keď sme pri prezentácii krajiny, práve TMR často suplovala štátnu agentúru v marketingových aktivitách za hranicami. Nápady ľudí, ktorí stoja za holdingom, zviditeľňovali nielen ich strediská, ale aj celé Slovensko. Za všetky treba spomenúť napríklad videoklip k pesničke Happy, ktorý obletel celý svet a upozornila naň vo svojej relácii aj Oprah Winfrey. Rukopis TMR môžeme vidieť aj pod rozlietaním popradského letiska. Pri aktuálnej linke Poprad-Tatry – Varšava – Riga oblastná organizácia (ktorá stojí hlavne pri krokoch TMR) dotuje prázdne miesta. Holding sa veľmi rýchlo vypracoval na najväčšieho hráča v cestovnom ruchu a dokazujú to aj čísla. Podľa ostatnej výročnej správy zamestnával 1 446 ľudí.


Takto vyzeral týždeň s Igorom Rattajom na HNtelevízii:

Tatry sú pre nich tesné. Muž od finančníkov z J&T odhalil plán, ako urobiť biznis v Alpách

„Keď sa idú posrať z Kie a nám ukážu dvere, Disneyland postavíme v Poľsku"

Pán Tatier na HNtelevízii: Lyžiari nám nesmrdia, ale náš biznis je o niečom inom

Pozrite si aj komentár od Daga Daniša v Porote:

Dag Daniš: Už sa teším, keď bude Rattaj hulákať v Alpy Mountain Resorts


Čierna tvár Tatier
Až doteraz by to vyzeralo tak, že finančníci z J&T vytvorili v Nízkych a Vysokých Tatrách hotový raj na zemi. Až také ružové to však nie je. Už pred príchodom „žralokov“ mali tatranské svahy nálepku drahé. Ostatných šesť rokov tento prívlastok len vyšperkovali. Najmarkantnejšie môžete pozorovať cenovú politiku v Jasnej, kde sa za posledných šesť rokov zvýšili ceny o 25 percent. „Musíme pokryť náklady. Za posledné roky sme preinvestovali skoro 200 miliónov do infraštruktúry, a to sa musí niekde odraziť,“ vysvetľoval pred poslednou zimou predseda Predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý.

Trochu iný pohľad na zmýšľanie finančníkov poskytol verejnosti jeden z akcionárov holdingu Igor Rattaj: „Dovolím si tvrdiť, že Rakúšania to nevedia robiť. Bohužiaľ, biznis robia takým spôsobom, aby prežila daná oblasť, a nie tak, aby im to zarábalo,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre HNtelevíziu. A finančníci v Tatrách skutočne zarábajú. Na tom by nič nebolo čudné, keby v Tatrách nechceli rásť. V pláne majú napríklad výstavbu lanovky v najvyššom stupni ochrany, ktorá by spojila Hrebienok a Skalnaté pleso. Pri diskusiách o možnej olympiáde dokonca podporili aj výstavbu tunela pod Tatrami. Je jasné, komu by najviac pomohol.

Budúcnosť?
Keď sa dnes pozrieme na ponuku v tatranských strediskách, nájdeme tam výrazný rukopis finančníkov. Buď zjazdovku, hotel, reštauráciu, či obchod vlastní priamo niekto z J&T alebo jej obchodní partneri, priatelia či známi. Rozloženie síl v istých momentoch pripomína monopolné postavenie. Na druhej strane treba povedať, že TMR a ľudia za ním neurobili nič nezvyčajné. Len využili podnikateľskú príležitosť a voľné cesty. Je len na škodu, že sa to stalo priamo v Tatrách, ktoré sa vnímajú ako národný symbol.

A čo môžeme očakávať v ďalších rokoch? Pri svojej expanzii narazili finančníci na jeden (malý) problém – ochranu prírody. Tento stret vyhrá silnejší. A žraloci nezvyknú prehrávať.

01 - Modified: 2007-06-13 14:54:00 - Feat.: 0 - Title: Zmluva o ústave pre Európu by sa nemala veľmi meniť
01 - Modified: 2022-08-12 22:00:00 - Feat.: - Title: V Grónsku sa topia ľadovce a miliardári vycítili veľkú príležitosť. Spustili masívne investície 02 - Modified: 2022-08-05 18:55:42 - Feat.: - Title: Investícia za päť miliárd dolárov. Pfizer chce kúpiť firmu vyrábajúcu lieky na poruchy krvi 03 - Modified: 2022-08-07 22:00:00 - Feat.: - Title: Nitriansky Jaguar dostane nový model. Fabrika má na dosah aj elektromobil 04 - Modified: 2022-08-02 08:28:13 - Feat.: - Title: Začalo to vetou „Nazdar, Fero!“ Miliardové investície z mapy Slovenska vymazali biele miesta 05 - Modified: 2022-07-25 14:39:17 - Feat.: - Title: Máte problémy vo firme? Pozrite si tipy, ako postupovať vo finančných ťažkostiach
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. august 2022 09:17