StoryEditor

Poznatky o tendri prokuratúre

20.08.2002, 00:00
Autor:
TASRTASR

Svoje stanovisko k tendru na obstaranie 35 ľahkých motorových jednotiek (ĽMJ) pre Železničnú spoločnosť (ZSSK), a. s., poskytne Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) Generálnej prokuratúre (GP), ktorá ho o posúdenie zákonnosti priebehu predmetného tendra požiadala. Povedal to podpredseda úradu Rudolf Kulman.
Na základe tohto stanoviska, ako aj ďalších súbežných zistení prokuratúra preverí, či existuje podozrenie zo spáchania trestného činu, a ak áno, dá kompetentným orgánom podnet na začatie trestného stíhania. Je neštandardné, aby GP informovala novinárov o zisteniach ÚVO skôr, ako rozhodne vo veci samotnej, povedala zástupkyňa riaditeľa trestného odboru GP Eva Mišíková.
Hoci ÚVO dostal od železníc všetky podkladové materiály k sledovanému tendru, niektoré otázky ostali aj napriek tomu nezodpovedané a úrad vo veci ich objasnenia opätovne ZSSK oslovil, povedal R. Kulman a spresnil, že ÚVO očakáva odpovede do piatku. Po ich spracovaní vydá GP svoje stanovisko o tom, či bola zvolená metóda verejného obstarávania, v tomto prípade rokovacie konanie bez zverejnenia, oprávnená.
Od rozhodnutia ÚVO sa bude odvíjať ďalší postup Železničnej spoločnosti vo vlakovom tendri, o čom rozhodla Dozorná rada ZSSK. Prokuratúra sa tendrom na ĽMJ začala zaoberať na základe podaní premiéra SR Mikuláša Dzurindu, ako aj predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Jozefa Stahla. Z trestného oznámenia predsedu vlády vyplýva, že podozrieva zatiaľ neznámeho páchateľa z trestného činu, súvisiaceho s korupciou.

21. jún 2022 04:49