Aj príklad ostatných piatich podporených firiem ukazuje, že vláda podporuje cez investičné stimuly najmä zahraničné spoločnosti. Čím to je, že ich nedostávajú domáce firmy?
To je ťažká otázka. Domáce spoločnosti určite investujú. Kapitálová vybavenosť slovenských firiem však nie je na takej úrovni, aby dokázali konkurovať v investíciách väčším zahraničným korporáciám, ktoré sa snažia umiestniť svoje pobočky na Slovensku. Svoju rolu určite zohráva aj opatrnosť našich firiem.
Nemáte teda pocit, že by vláda uprednostňovala zahraničné firmy, ako to často počuť od našich podnikateľov?
To je z hľadiska legislatívy vylúčené. Podmienky sú nastavené tak, že nie je rozdiel medzi našou a zahraničnou spoločnosťou. Možno by stálo za zváženie zmeniť nastavenie podmienok pre získanie stimulov, napríklad znížiť rozsah, výšku investície a podobne. To, čo Slovensku v tejto súvislosti chýba, je hospodárska stratégia, ktorá by hovorila o tom, ako sa má vyvíjať naše hospodárstvo, akých ľudí chceme zamestnať a aké regióny chceme podporiť.
Malo by Slovensko pri stimuloch uprednostňovať domáce firmy?
Európska legislatíva neumožňuje pozitívne zvýhodňovanie domácich spoločností. To sa, bohužiaľ, nedá, aj keď my by sme si to vedeli predstaviť. Aj v zahraničí sa stretávame s nie celkom rovnakými podmienkami, ktoré vyplývajú z nejakých administratívnych postupov zvýhodňujúcich domáce spoločnosti. Najideálnejšie by však bolo, pokiaľ by sa investičné stimuly neposkytovali vôbec. Slovensko by malo o tom rokovať s okolitými krajinami, aby ani ony neposkytovali stimuly a nediskriminovali tak domácich investorov.
Vláda odklepla už štvrtý stimul pre Johnson Controls. Je to v poriadku?
Je to o podmienkach, ktoré definuje zákon. Ak Johnson Controls podmienky spĺňa, tak potom zrejme vláda túto investíciu privítala a rozhodla sa stimul poskytnúť. Pokiaľ je tu takáto legislatíva, ktorá to umožňuje, tak s tým firmy určite kalkulujú. Ťažko povedať, či je to správne. Rozhodujúci je výsledok a to, či takto zvýhodnená investícia nekonkuruje domácim spoločnostiam na trhu, ktoré investičný stimul nedostali.
