StoryEditor

Bermudský trojuholník? Na východe mizne práca

16.02.2015, 23:00
Za zložitou situáciou rodín z Hnileckej doliny sa skrýva sankciami ohrozená zlievareň Railway Casted Components Prakovce.

Búchaním päsťou do stola, neustálym kontrolovaním bankového účtu a čakaním na telefonát z fabriky. Takto dnes trávi čas takmer 350 zamestnancov prakovskej zlievarne Railway Casted Components v okrese Gelnica, ktorá dopláca na ruské sankcie. Do práce chodí iba necelých 40 administratívnych pracovníkov. Robotníci už viac ako tri mesiace sedia doma so založenými rukami a bez peňazí. Ľudia márne vyzerajú decembrovú a januárovú výplatu. „Naozaj sme tu ako v Bermudskom trojuholníku. Práca tu jednoducho mizne,“ hovorí Peter Jalč z Helcmanoviec. V januári ho fabrika prepustila a dlhuje mu 8-tisíc eur.

Peter sa totiž takmer rok liečil z ťažkého pracovného úrazu. Po jeho návrate do zamestnania to šlo so zlievarňou dolu vodou. Prvé signály, že niečo nie je v poriadku, sa objavili koncom leta minulého roka. „Pravidelne každý týždeň do firmy na vrtuľníku lietal majiteľ Alexej Beljajev. Aj Fico tu bol dvakrát,“ približuje Jalč slávne časy v zlievarni. Lietajúceho Alexeja Beljajeva, predsedu Predstavenstva RCC, však v Prakovciach od decembra nevideli. Vtedy sa už problémy firmy s odbytom výroby začali prejavovať naplno.

Ešte na jeseň 2013 to v Prakovciach vyzeralo nádejne. Na otvorení prevádzky sa zúčastnili zľava: generálny riaditeľ Tatravagónky Poprad Alexej Beljajev, predseda vlády SR Robert Fico, minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a prezident Ruských železníc Vladimír Jakunin.

Bez výplaty a informácií

Peter Jalč dnes patrí medzi tých šťastnejších. Novú prácu si našiel v neďalekej Gelnici. Jeho bývalí kolegovia však také šťastie nemajú. Pri vlakovej stanici v Gelnici stretávame Ondreja. Slovo neistota skloňuje v každej vete. Aby dokázal uživiť svoju rodinu, chodí po brigádach. „Mňa zaujíma, čo mám v chladničke, a nie sľuby, že výplatu dostaneme,“ krčí plecami Gelničan Ondrej a dodáva:„Nikto vám v podniku nič nepovie, lebo ani sami nevedia, ako sa to nakoniec skončí.“


Čítajte aj:  Sankcie voči Rusku dopadli na Prakovce


Chlapi sú pripravení na najhoršie, život v hladovej doline ich to naučil. „Boli aj takí, čo dali u svojich zamestnávateľov výpovede a nastúpili s vidinou lepšieho zárobku do zlievarne. Dnes to ľutujú,“ pripomína Jalč. Apropo výplaty. Tie síce hutníkom v minulosti chodili načas, ale sľubovaných 800 eur na výplatnej páske nikdy nevideli. „Dnes už pritom nemáme ani na živobytie a termín návratu do práce sa stále posúva. Už ani neverím, že sa to znova rozbehne,“ hovorí tridsiatnik Anton z Helcmanoviec, ktorý za prácu pri taviacich peciach zarábal aj s prémiami približne 500 eur.

S dlhmi na krku

V prakovskej zlievarni má Anton odrobených 10 rokov, v RCC pracuje od spustenia prevádzky. Dnes sa mu na stole kopia dlhy. Z poslednej výplaty za november, ktorá zamestnancom prišla pred Vianocami, videl iba necelých 100 eur. Zvyšok z krátenej výplaty vo výške 60 percent mzdy mu obstavil exekútor. Z problémov viní fabriku. „Človek chce pracovať a nemá kde. K tomu ešte tie meškajúce výplaty. Ani požičať nie je od koho. Nikto tu nemá peniaze do...“ ani radšej Tóno nedopovie vetu. Začiatky v zlievarni boli náročné, ale na fyzicky namáhavú prácu si ľudia rýchlo zvykli. „Do podniku sme nastupovali s výhľadom stabilnej práce na šesť rokov dopredu. Tešili sme sa zo zamestnania, ale teraz sme len zase prišli o nádej,“ opisuje Jaroslav z Helcmanoviec každodennú realitu v doline Hnilca. Jaro pracuje pri formovaní jadier na odliatky za 400 eur už 1,5 roka. Predtým bol nezamestnaný.

Nežijú, iba prežívajú

Akú-takú zamestnanosť v chudobnom regióne drží zopár firiem. Nezamestnanosť v gelnickom okrese atakuje hranicu 25 percent. Sezónna práca sa tu dá zohnať ešte v lese či v poľnohospodárstve. „Žiť sa tu nedá, iba prežívať,“ sucho konštatuje dôchodca Vladimír Urban z Prakoviec. Celý život sa zo svojho okna pozerá na priemyselný park v Prakovciach. V ňom sa od Nežnej revolúcie vystriedalo množstvo firiem. „Ide to dolu vodou. Veľké spoločnosti tu vydržia rok či dva a potom sa stratia. Kto má zdravé ruky a nohy, utečie radšej za prácou inam,“ dodáva Urban. Za príklad dáva osud firmy Vamax-x, ktorá obchodovala s kovovým odpadom v novopostavenej hale v Prakovciach. Spoločnosti sa darilo. Prácu dávala stovkám ľudí, dobre platila a prístup podnikateľa Radovana Vargu si v doline pochvaľovali. V Jaklovciach postavil modernú benzínovú pumpu s diskotékou, rozbehol i reštauráciu v Helcmanovciach. Pred viac ako rokom však prišli do firmy kukláči. Podnikateľ totiž čelí obvineniam daniarov za nadmerné odpočty DPH a jeho firmu ohrozuje konkurz.

01 - Modified: 2007-03-16 09:33:45 - Feat.: 0 - Title: Najväčšiu dôveru má premiér a prezident
01 - Modified: 2022-08-11 13:59:46 - Feat.: - Title: Počet žiadostí o podporu v USA minulý týždeň vzrástol, prekvapujúco menej ako ekonómovia predpokladali 02 - Modified: 2022-08-11 07:55:58 - Feat.: - Title: Zamestnanosť v júni najviac rástla v ubytovaní, v priemysle poklesla 03 - Modified: 2022-08-04 14:25:15 - Feat.: - Title: Počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA vzrástol, predbehol očakávania ekonómov 04 - Modified: 2022-08-04 17:00:00 - Feat.: - Title: Deti chcú cez prázdniny v škole aj spať. Triedy vymenili za les, obchod aj hrad (reportáž) 05 - Modified: 2022-07-27 17:21:00 - Feat.: - Title: Skoro dve pätiny Ukrajincov od vypuknutia vojny prišli o prácu, ukázal prieskum
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
14. august 2022 11:15