StoryEditor

Španielske šrotovné potešilo Slovákov

10.08.2015, 00:00
Rastie dopyt z cudziny aj z domova. Naša ekonomika by tak mala stáť na dvoch nohách.

Slovenská automobilka Kia prvý polrok tohto roka vyviezla do Španielska viac áut ako v minulých rokoch. Vďaka tomu sa stredomorská krajina prehupla do prvej trojky cieľových destinácií jej výrobkov. Pomohli tomu hlavne vládne opatrenia šrotovného, vďaka ktorým viac Španielov siahlo po kúpe nového auta, informoval hovorca závodu Jozef Bačé. Dobré čísla nehlási len Kia, ale celý zahraničný export. Za prvých šesť mesiacov roka narástol vývoz slovenských tovarov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o 3,2 percenta. Vôbec najsilnejší bol pritom jún, v ktorom náš vývoz poskočil o takmer 11 percent, ukazujú najnovšie čísla Štatistického úradu. „Takýto masívny skok vývozu bude najskôr dôsledkom rastu produkcie v jednom z našich najsilnejších odvetví, vo výrobe automobilov a strojárstve,“ vysvetľuje analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Jednoliate zameranie

To, že slovenskú ekonomiku ťahajú najmä automobilky, môže mať svoje výhody. Podľa Fojtíka je dobré, že sa špecializujeme, keďže nikdy nebudeme špičkou v mnohých oblastiach. No môže to so sebou priniesť aj problémy. „Pre hospodárstvo je dobré, aby bola jeho výkonnosť rozložená medzi viacero odvetví. Pokles dopytu jedného odvetvia potom môže kompenzovať ďalšia sféra,“ vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová. Nahor sa na Slovensku nešplhal len export, ale aj dovoz. Ten si v prvom polroku pripísal medziročne až 13 percent.

Rizikom je Rusko a Grécko

Zatiaľ čo v roku 2014 bol ťahúňom slovenského hospodárstva práve domáci dopyt, v prvom tohtoročnom štvrťroku prebral na seba túto úlohu dopyt zo zahraničia. Podpísali sa pod to lacnejšia ropa, slabšie euro a voľná menová politika Európskej centrálnej banky. V druhej polovici roka by sa mal zdvihnúť aj domáci dopyt. „Slovenská ekonomika by tak mala stáť na dvoch nohách. Ťahať ju bude aj domáci aj zahraničný dopyt,“ hovorí Glasová.

Záujem o slovenské výrobky zo zahraničia by mal podľa analytičky rásť, pretože by sa malo dariť našim hlavným obchodným partnerom z Vyšehradskej štvorky a eurozóny. Rásť by mali aj Nemci, ktorí sú naším hlavným obchodným partnerom. Najväčšie riziká, ktoré by podľa nej mohli zabrzdiť rozbiehajúceho sa slovenského tigra, je zvyšovanie napätia medzi Ruskom a Európskou úniou. Ale tiež zhoršenie dlhovej krízy v Grécku.

01 - Modified: 2007-08-16 11:34:00 - Feat.: 0 - Title: Čistý zisk skupiny OMV vzrástol v druhom kvartáli o 5,3 percen
01 - Modified: 2023-02-01 10:25:49 - Feat.: - Title: Tento kvíz poriadne preverí každého motoristu. Skutočne sa vyznáte vo svete áut? 02 - Modified: 2023-01-26 14:02:00 - Feat.: - Title: Kia a Žilinská univerzita sa dohodli na spolupráci pri vzdelávaní a výskume, učivo sa prispôsobí trhu 03 - Modified: 2023-01-29 14:59:45 - Feat.: - Title: Veľké plány pre žilinskú Kiu. Chystajú sa zmeny vo výrobe automobilov 04 - Modified: 2023-01-25 13:12:37 - Feat.: - Title: FOTO Automobilky klamú, hovoria aktivisti. Billboardy propagujúce autá kreatívne prerobili 05 - Modified: 2023-01-13 15:03:54 - Feat.: - Title: Kia Slovakia minulý rok vyrobila 311-tisíc automobilov, ich počet v porovnaní s predchádzajúcim rokom stúpol
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. február 2023 11:57