StoryEditor

Enel pohrozil: Zavrieme Nováky

11.07.2013, 00:00
Ceny energií. Elektrárne pri spore so štátom o ceny elektriny varujú pred prepúšťaním.

Tlak štátu na nižšie ceny elektriny ohrozuje tisícky pracovných miest. Najnovšie pre spor regulačného úradu a elektrární môže skončiť kľúčový zamestnávateľ na hornej Nitre – tepelná elektráreň Nováky. Pohrozili tým Slovenské elektrárne, ktorých väčšinovým akcionárom je taliansky Enel.

Štátny regulačný úrad im totiž už od budúceho roka v Novákoch neuzná časť nákladov, ktoré si potom nemôžu zúčtovať do cien. A firma tak bude musieť sama hradiť 41 miliónov eur ročne navyše. „Slovenské elektrárne nebudú môcť tieto zvýšené náklady doplácať,“ povedal podpredseda predstavenstva elektrární Branislav Strýček.

V praxi by tak Nováky mohli zatvoriť v roku 2016. O prácu by následne prišlo päťtisíc ľudí, ktorých firma priamo a nepriamo zamestnáva. Medzi nimi najmä baníci, od ktorých elektráreň odoberá uhlie na výrobu energie.

Regulačný úrad však na svojom rozhodnutí trvá. Ako odkázal jeho hovorca Miroslav Lupták, nebudú meniť vyhlášku len na základe mediálnych výstupov Slovenských elektrární.

Ako firma v súčasnosti v Novákoch hospodári, nie je známe. Čistý zisk Slovenských elektrární zo všetkých ich elektrární však bol vlani 446 miliónov eur.

Regulačný úrad aj vďaka zásahu do nákladov Slovenských elektrární bude môcť od januára znížiť ceny elektriny. Energia z Novák je totiž nepriamo dotovaná cez faktúry všetkých odberateľov. Ušetrené náklady, ktoré neuzná fabrike, tak bude môcť využiť na zlacnenie elektriny.

Štát takto nepriamo dotuje výrobu v Novákoch podobne ako napríklad obnoviteľné zdroje energie – takzvanú zelenú energiu. A to aj napriek tomu, že výroba elektriny z uhlia výrazne znečisťuje ovzdušie.

Ohrození baníci 
Ak by sa však táto podpora zrušila, baníci na hornej Nitre by pre svoje uhlie nemali odberateľa a podnik by skončil. „Podpora ťažby je sociálny program. Je na vláde, za akú cenu chce udržať tieto pracovné miesta,“ poznamenal analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan.

Vláda pritom včera schválila materiál, ktorý počíta s náhradným plánom pre baníkov – chce postupne redukovať ich počet s tým, že im ponúkne náhradnú prácu. V priebehu najbližších troch rokov má takýto plán pre 260 ľudí.

Zachránia ich paradajky?
Jedným z alternatívnych programov pre baníkov je aj pestovanie paradajok v skleníkoch, ktoré využívajú na vykurovanie práve horúcu vodu z baní. Tento projekt sa už rozbehol a v tomto roku priniesol 30 pracovných miest.

Medzi ďalšie programy na zamestnanie patria rybné farmy či nová elektráreň na biomasu.
Tú by však mali stavať práve Slovenské elektrárne. Firma mala investovať aj do modernizácie elektrárne v Novákoch v tomto roku. Teraz hrozí, že od zámeru ustúpi. Bez modernizácie teda bude mať fabrika ďalší vážny problém. Práve od roku 2016 budú platiť prísnejšie pravidlá z Bruselu pre výrobcov elektriny z uhlia. A zastarané elektrárne budú platiť za znečisťovanie ovzdušia.

01 - Modified: 2004-11-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Podmienky, o akých ani nesnívali 02 - Modified: 2004-11-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zmeny sú určite potrebné
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. december 2022 09:10