StoryEditor

Slováci pracujú pre šejka. Učia ho robiť sklo

28.05.2014, 00:00
Sklárstvo. Podnikatelia Marián a Jaroslav Katerinčinovci pre miliardára zo Saudskej Arábie postavia skláreň za dva milióny eur.

Slováci sú pre arabského šejka voľba číslo jedna. Podnikatelia Marián a Jaroslav Katerinčinovci, ktorí svoj biznis ovládajú cez živnosť Saga-Katerinčin, idú totiž pre miliardára zo Saudskej Arábie pracovať už tretíkrát. A tentoraz ide o najväčšiu zákazku. „Do jeho sklárne, v ktorej bude pracovať minimálne 50 ľudí, dodáme technológie a okrem toho tam vyšleme i dvoch pracovníkov na rok, ktorí budú tamojších zamestnancov zaúčať,“ povedal pre HN Jaroslav Katerinčin. Slováci tak pre boháča „postavia“ skláreň za dva milióny eur.

Bez tendrov

Fabrika bude menšou obdobou slovenskej spoločnosti Rona z Lednických Rovní – linky tu budú automatizované, už dnes však pre tohto istého šejka pracujú na sklárňach, kde sa sklo bude vyrábať ručne. Hodnota tejto zákazky je 400-tisíc eur a fabrika dá prácu asi 25 ľuďom. Ako vysvetľuje Marián – u šejka sa kvalifikovali cez technológie v sklárskom priemysle, ktoré vyvíjajú. Vymysleli pre neho takzvané horáky na naftu. Inými slovami – kým vo svete sa sklo taví za pomoci zemného plynu, šejk na to používa naftu. „Ide o technológiu, ktorá je jediná svojho druhu na svete. Aj vďaka tomu mnoho zákaziek nezískavame cez tendre, ale priamo,“ vraví Marián Katerinčin. Mimochodom, u šejka, ktorého Katerinčinovci nechceli menovať, sa „kvalifikovali“ pred pár rokmi, keď mu pre fabriku dodali dekorovacie zariadenia za státisíce eur.

Konkurujú cenou

Ďalšou vecou je cena. Šejk totiž požaduje, aby jeho sklo malo českú kvalitu, no Saga-Katerinčin si ceny za svoje výrobky účtuje podstatne menšie ako konkurencia zo západnej Európy či Ameriky. Aj podľa analytika spoločnosti Cyrrus Jiřího Šimaru sa firme podarilo ponúknuť zákazníkom veľmi atraktívne technologické riešenia za priaznivú cenu. „A na to konkurencia stále ešte nebola schopná zareagovať.“

Saga-Katerinčin, ktorá podniká v Dúlove neďaleko Ilavy, dnes zamestnáva asi dve desiatky ľudí. Nábory pracovníkov vďaka objednávke od miliardára zo Saudskej Arábie zatiaľ neplánujú. Ako dodáva Šimara, k úspešnému presadeniu sa na trhu nie je potrebné budovať veľkú firmu, ale stačí mať unikátny nápad a výdrž pre jeho realizáciu. „Pozitívnu úlohu hrá i globalizácia, vďaka ktorej sa jednotlivcom darí ľahšie nadviazať obchodné partnerstvá prakticky s akoukoľvek firmou na svete,“ reaguje analytik s tým, že práve inovácie sú to, čo európska ekonomika potrebuje.

Dubaj, India i Čína

Bratia sa dnes vo väčšej miere plánujú presadiť v Číne, v priebehu mesiaca či mesiaca a pol by chceli dodať technológie do sklární v Dubaji a Iraku. Pre expanziu si tento rok vyhliadli i Indiu, Pakistan či Irán. Apropo, inovácie. Saga-Katerinčin získala mimoriadne ocenenie na súťaži Inovatívny čin roka 2011 s ich dekorovacím zariadením Sagaryt, ktorú vyhlásil rezort hospodárstva so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, mediálnym partnerom boli HN. Ako pre HN poznamenal Pavol Duman zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, porotu doslova šokovalo, ako jeden živnostník dokáže v tomto sektore až desaťnásobne zvýšiť produktivitu práce.

01 - Modified: 2006-06-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Úprava auta ušetrí státisíce korún
01 - Modified: 2023-02-06 11:00:00 - Feat.: - Title: Ľudia milujú videá, na ktorých hydraulický lis drví najrôznejšie predmety. Z tohto trendu sa stal multimiliónový biznis 02 - Modified: 2023-01-20 13:45:19 - Feat.: - Title: Kľúčová spoločnosť Širokého podnikania dostala pokutu za banálnu chybu. Stala sa aj súkromnejšou 03 - Modified: 2023-01-16 13:51:20 - Feat.: - Title: Sumy, ktoré si ani len nedokážeš predstaviť. Najbohatší ľudia zbohatli od roku 2020 viac ako zvyšok sveta dohromady 04 - Modified: 2023-01-16 16:11:57 - Feat.: - Title: Vláda našla recept pre podnikateľov. No účty im aj tak prudko stúpnu (otázky a odpovede) 05 - Modified: 2023-01-16 13:36:51 - Feat.: - Title: Vláda žehlí problémy s faktúrami. Malí podnikatelia dostanú nové a štát im preplatí viac, ako sľuboval
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. február 2023 13:38