StoryEditor

Slovensko čaká bitka operátov. Na Swan si musíme počkať

16.10.2014, 13:48
Autor:
dpidpi
Swan zatiaľ sprevádzkoval v Trnave len testovaciu prevádzku. Komerčná je zatiaľ v nedohľadne.

Prvá stanica a prevádzka. Rošírenie konkurencie a mobilných služieb pre Slovákov sa však odkladá. Štvrtý operátor Swan mal plán spustiť prevádzku prvého decembra tohto roka, no kvôli problémom s národným roamingom sa komerčná prevádzka odkladá.

Swan by mal dostať podľa svojich slov pri dosiahnutí dvadsať percentného pokrytia obyvateľstva, teda jedného milióna ľudí nárok na využívanie sietí ostatných operátorov.

Vybudovať celoslovenské pokrytie samostatne je podľa Swanu nákladné a časovo náročné. Národný roaming ešte dnes napríklad používa operátor O2.

Na otázku HN kedy zákazníci môžu očakávať prvú ponuku služieb, odpovedal Juraj Ondriš „Rokovania s operátormi o poskytnutí národného roamingu uviazli, a kvôli sklzu náš plán s dátumom od 1.decembra pravdepodobne nestihneme “. Ceny a ani prvé programy Swan neukázal a ani zatiaľ nepredstavil. 

Stanovisko ostatných operátorov preverujeme. 

Sieťou Swanu je zatiaľ tak pokrytá len Trnava, kde sa nachádza zatiaľ dvanásť základňových staníc. Nasledovať v najbližších týždňoch majú všetky ďalšie veľké mestá. „Pokrývanie bude aktuálne priebiehať veľmi rýchlim tempom,“ povedal Martin Mosný zo Swanu. 

My sme technologicky pripravení spustiť vlastnú sieť,“ povedal Miroslav Strečnanský zo Swanu. Tá má zahŕňať hlasové hovory ale aj rýchle dátové prenosy v 4G. Celkovo chce Swan investovať do svojho projektu 50 až 100 miliónov eur. Podľa slov Swanu chce v horizonte piatich rokov mať pol milióna zákazníkov. 

Po komerčnom spustení je teda možné predpokladať, že Swan skúsi zákazníkov oslovovať cenou, na čo budú musieť ostatní operátori reagovať.

 

22. máj 2022 03:23