StoryEditor

Taliani sa idú súdiť so štátom

17.07.2013, 00:00
Štát sa nevyhne žalobe pre elektrinu. Talianskemu akcionárovi v Slovenských elektrárňach -- spoločnosti Enel -- totiž neustúpi.

Pre HN to včera potvrdil šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Podľa neho napriek výhradam Talianov od januára regulačný úrad zavedie nový poplatok, ktorý výrobcovia elektriny budú uhrádzať správcom sústavy. „Skončilo sa rozporové konanie a výška poplatku ostáva nastavená na úrovni 50 centov za každú vyrobenú megawatthodinu,“ potvrdil Holjenčík.

Zástupcovia Enelu pritom už minulý týždeň vyhlásili, že táto novinka je pre ne diskriminačná a chcú sa súdiť so štátom. Takýto poplatok totiž výrobcovia elektriny neuhrádzajú ani v okolitých krajinách s výnimkou Rakúska.

Hovorkyňa elektrární Jana Burdová včera odkázala, že firma naďalej trvá na svojom. Okrem žaloby podnik hrozí aj zatvorením tepelnej elektrárne vo Vojanoch, kde pracuje momentálne 500 ľudí. Nový poplatok ju totiž podľa vlastníkov položí na kolená.

Vojany však majú problémy už aj bez zavedenia poplatku. Vlastníci tepelnej elektrárne tvrdia, že súčasná trhová cena energie, za ktorú ju predávajú, je nižšia než náklady, za ktoré ju fabrika vyrába. Je preto otázne, do akej miery bude nový poplatok rozhodujúcim faktorom pri prípadnom odstavení elektrárne.

Analytik Energy analytics Michal Hudec spochybňuje aj to, že tarifa je pre našich výrobcov diskriminačná. Majú ju totiž aj iné krajiny. Brusel vo svojom nariadení odporučil členským štátom maximálnu výšku práve 50 centov. „Napríklad vo Fínsku platia výrobcovia elektriny podobný poplatok až vo výške 0,7 eura za každú vyrobenú megawatthodinu, čo je však výnimka z daného nariadenia Európskej únie,“ povedal Hudec. Zároveň poznamenal, že severania, podobne ako Slováci, súperia na trhu s okolitými krajinami.

Lacnejšia elektrina od januára
Štátny regulačný úrad zavádza nový poplatok preto, aby mohol znížiť cenu elektriny pre domácnosti a firmy. Aj vďaka ďalším opatreniam by najmä priemyselné podniky s veľkými odbermi mali už od januára pocítiť výrazné zlacnenie. Výhodnejšie faktúry by mali dostať aj bežní ľudia. O koľko presne klesnú účty, zatiaľ nie je známe. Regulátor však ohlásil až dvojciferné zlacnenie pre firmy a mierne zníženie ceny aj pre domácnosti.

Zaplatia to elektrárne
Na lacnejšiu energiu sa však na druhej strane poskladajú výrobcovia. Práve 50-centový poplatok za každú megawatthodinu prenesie regulátor do nižšej ceny. Odbremení tak čiastočne zákazníkov od poplatkov distribučným spoločnostiam a štátnej prenosovej sústave, ktorí spravujú elektrické vedenia na Slovensku.

Podľa Hudeca je práve tento motív dôležitým argumentom na zavedenie G-komponentu. Slovenské priemyselné podniky totiž v súčasnosti platia nadpriemerne vysoké ceny za elektrinu v porovnaní s inými európskymi krajinami. „Na tarifu je potrebné pozerať sa aj z hľadiska všeobecného záujmu,“ zakončil.

01 - Modified: 2004-11-15 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Baumit ide vo vlaňajších koľajach
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 23:12