StoryEditor

Kiska súhlasí s Ficom. Kľúčovú daň netreba znižovať

25.07.2014, 11:28
Autor:
tasr, stltasr, stl
Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o DPH. Sadzba dane sa tak meniť nebude.

Daň z pridanej hodnoty (DPH) zostane na úrovni 20 percent. Vyplýva to z novely zákona o DPH, ktorú dnes podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Prezident zároveň konštatoval, že pri tohtoročnom prakticky nulovom priemernom raste spotrebiteľských cien na Slovensku na jednej strane a stále vysokom počte ľudí bez práce a ľudí s nízkymi príjmami na druhej strane, to považuje z vecného hľadiska za legitímne rozhodnutie. Daňová a odvodová politika je podľa Andreja Kisku v kompetencii vlády a je zodpovednosťou vládnej väčšiny rozhodnúť, akú daňovú a odvodovú politiku uprednostňuje. "Rovnako tak za plnenie rozpočtových cieľov je priamo zodpovedná vláda SR. Rozhodla sa ponechať sadzbu DPH na súčasnej úrovni, zároveň je jej prioritou znížiť odvodové zaťaženie ľudí s nižšími príjmami," konštatoval hovorca prezidenta Peter Petrus.


Prezident Andrej Kiska so svojim hovorcom Petrom Petrusom. Snímka: TASR/Pavel Neubauer

Prezident sa tiež domnieva, že daňová a odvodová politika patrí k takej kategórii rozhodnutí, ktoré nie je vhodné robiť narýchlo prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu v Národnej rade SR tak, ako to urobili poslanci vládnej strany Smer-SD. "Pri vážnych témach, rozhodnutiach a zmenách by mali politickí reprezentanti vytvoriť čo najväčší priestor na vecnú verejnú diskusiu," domnieva sa prezident.

Novela zákona o DPH prináša okrem ponechania sadzby na 20-% úrovni aj ďalšie zmeny, a to najmä pre podnikateľov. Firmy sa totiž budú môcť k svojim peniazom počas daňovej kontroly dostať skôr ako až po jej úplnom skončení. Správca dane počas daňovej kontroly bude môcť vyhotoviť čiastkový protokol, na základe ktorého bude môcť byť firme vrátená preverená časť nadmerného odpočtu ešte pred ukončením daňovej kontroly.

Skráti sa tiež obdobie, počas ktorého bude firma uvedená vo zverejňovanom zozname dlžníkov na DPH aj po zaplatení dane. Právna norma upravuje aj zasielanie faktúr občanom telekomunikačnými operátormi a poskytovateľmi televízneho a rozhlasového vysielania.

Odstráni sa aj neprimeraná tvrdosť uplatňovania striktnej sankcie voči podnikateľom vo výške 1,3 percenta z dôvodu skoršieho uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu.

 

 

01 - Modified: 2006-08-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Cetrum skrášli Libeskindov mrakodrap
01 - Modified: 2022-04-08 12:47:00 - Feat.: - Title: Slovensko zlepšilo výber DPH. Matovič informoval, že daňová medzera výrazne klesla 02 - Modified: 2021-10-24 11:37:47 - Feat.: - Title: Boris Kollár by podporil reformu nemocníc, ak ju schvália regióny. Je tiež za dočasné zrušenie DHP na energie 03 - Modified: 2021-07-18 07:48:56 - Feat.: - Title: Andrej Danko je presvedčený, že sa v ďalších voľbách dostane do parlamentu. Jeho preferencie však tvrdia niečo iné 04 - Modified: 2019-12-07 17:34:06 - Feat.: - Title: Exvyšetrovateľ o obvinení Fica: Som prekvapený, že z takéhoto prejavu sa robí trestný čin 05 - Modified: 2019-10-21 15:28:42 - Feat.: - Title: Sulík zvolal stretnutie opozičný lídrov. Zhodli sa na troch veľkých témach
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. november 2022 20:55