StoryEditor

Krátko z ekonomiky

14.01.2002, 23:00

FNM vyplatí v najbližších dňoch zhruba 689 mil. Sk získaných privatizáciou VÚB v prospech slovenských bytových družstiev. Aj po ukončení privatizácie SPP odškodní fond zo získaných prostriedkov mestá a obce za náklady (4,1 mld. Sk) vynaložené v rokoch 1991 až 1998 na plynofikáciu. FNM by mal vyplatiť prostriedky na základe parlamentom schváleného transformačného zákona, ktorého súčasťou bola aj novela zákona o veľkej privatizácii. (TASR)

Najneskôr približne do polovice februára by mal SPP podať dovolanie na Najvyšší súd (NS) SR v kauze právoplatnosti tzv. Duckého zmeniek. Rozsudok NS z 29. novembra 2001, ktorým NS potvrdil oprávnenosť nárokov českej Union banky (UB) na preplatenie 5 zmeniek v sume 350 mil. Kč, zaslali podľa informácií TASR minulý týždeň SPP a UB. Plynári i česká banka sa proti rozsudku môžu dovolať na NS do 30 dní od jeho právoplatnosti, ktorá nastáva doručením obom stranám. (TASR)

Nemecká plynárenská spoločnosť RWE Gas podpíše zmluvu o kúpe českého plynárenstva s českým Fondom národného majetku 29. januára. Kúpna cena za kontrolný podiel v Transgase a ôsmich regionálnych distributéroch má byť uhradená piaty pracovný deň po splnení všetkých odkladacích podmienok, hlavne po získaní súhlasu českého a európskeho antimonopolného úradu. RWE Gas tak získa 97 % Transgasu spolu s majoritami v šiestich distributéroch a kontrolné podiely v Pražskej plynárenskej a Juhočeskej plynárenskej za 131 mld. eur. (SITA)

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. jún 2022 10:45