StoryEditor

Brexit pomôže slovenskej vláde splniť predvolebný sľub

11.07.2016, 00:00
V rebríčku životnej úrovne sme na 18. mieste z krajín Európskej únie.

Životná úroveň Slovenska sa minulý rok vyšplhala na 77 percent priemeru Európskej únie, ukazujú nové dáta Eurostatu. Za posledných desať rokov sa Slovensko postupne k priemeru približuje. Od roku 2005 stúplo až o 17 percent. Za minulý rok sa však nikam neposunulo. „Do svetovej hospodárskej krízy sme boli označovaní za ,európskeho tigra‘, odvtedy rastieme pomalším tempom,“ vysvetľuje Jana Glasová z Poštovej banky.

Premiér Robert Fico verí, že percentá ešte porastú. Pred parlamentnými voľbami oznámil, že cieľom strany Smer je, aby Slovensko dosiahlo do roku 2020 životnú úroveň 85 percent priemeru únie. „Je to ambiciózne, ale nie nereálne. Pomôže nám silný ekonomický rast, zlepšujúci sa trh práce aj nízka inflácia,“ hovorí Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

K naplneniu predvolebného sľubu môže Ficovi pomôcť aj odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Ak vypadne z únie bohatá krajina, Slovensko sa automaticky v rebríčku posunie vyššie. „Pre nás je však rozhodujúce, ako sa zmení naša životná úroveň najmä naším pričinením a nie zmenou počtu členskej základne,“ hovorí analytik ČSOB Marek Gábriš.

Či sa Slováci dostanú na 85-percentnú úroveň, bude závisieť aj od našich obchodných partnerov, a to predovšetkým Nemecka. Otáznikom zostáva, ako ovplyvní ekonomiky starého kontinentu napríklad utečenecká kríza alebo pomalší rast svetového hospodárstva. „Vplyvom týchto faktorov by mohlo dôjsť k zhoršeniu ekonomického vývoja vo viacerých európskych krajinách a prostredníctvom poklesu zahraničného dopytu sa preniesť aj do našej ekonomiky, ktorá je výrazne exportne závislá,“ dodáva Glasová.

Infografika HN

20. máj 2022 06:56