StoryEditor

Penta ukázala nové ciele. Svoju budúcnosť vidí najmä na Balkáne

01.05.2017, 00:00
Skupina rozširuje sieť lekární a stávkových kancelárií. Pozerá sa na juh.

Balkán. To je najnovší cieľ investičnej skupiny Penta, kam v najbližšom čase zaparkuje svoje miliónové investície. Česko-slovenskí finančníci tam chcú preraziť s biznisom vo farmácii a s hazardom.

Expanziu do krajín bývalej Juhoslávie a susedných krajín totiž chystá popredná sieť lekární Dr.Max a najväčší prevádzkovateľ kurzových stávok v strednej Európe Fortuna.

Platí, že obe spoločnosti pokladáme za vysoko konkurencieschopné, a preto v najbližších rokoch rátame s ich aktívnou expanziou na zahraničné trhy. Tá bude prebiehať najmä novými akvizíciami, ale čiastočne aj organickým rastom po vstupe na daný trh,“ hovorí pre HN hovorca skupiny Penta Investments Gabriel Tóth.

Lekárenský reťazec patriaci Pente pritom vlani vstúpil do Srbska. Celkovo tak disponuje sieť Dr.Max s 1 053 pobočkami v Česku, Poľsku, Srbsku a na Slovensku.

Lekárenský holding sa však pripravuje na prevzatie ďalších 140 lekární. Expanzné plány Penty počítajú s tým, že skupina pod značkou Dr.Max ešte v tomto roku premiérovo vstúpi do Talianska, Chorvátska, Bulharska, Bosny a Hercegoviny a Čiernej Hory.

Stávka na hazard
Rast podobných rozmerov plánuje i stávková kancelária Fortuna, ktorá plánuje cez akvizície vstúpiť na trhy v Nemecku, Macedónsku, Bosne a Hercegovine a Čiernej Hore.

Balkán bohatne a životná úroveň tam rýchlo rastie. V najbližších mesiacoch a rokoch môžeme preto očakávať, že aj iné finančné skupiny ohlásia akvizičné aktivity a expanziu práve do tohto regiónu,“ vysvetľuje analytik Finlord Boris Tomčiak.

Vo Fortune Penta aktuálne ovláda zhruba 68 percent akcií. V jej prípade sa však finančná skupina pripravuje na odkúpenie zvyšných cenných papierov od menšinových podielnikov. Následne firmu stiahne z burzy vo Varšave a v Prahe.

Fortuna pritom vo februári oznámila, že kúpi 100-percentný podiel v írskej firme Hattrick Sports Group. Za podiel zaplatí 85 miliónov eur a v budúcnosti ďalších maximálne 50 miliónov eur v prípade dobrej budúcej výkonnosti kupovaných hazardných aktivít. Vďaka akvizícii sa Fortuna stane lídrom trhu v Rumunsku a expanduje tiež do Chorvátska a Španielska. Česko-slovenská stávková kancelária, ktorá medzičasom vstúpila i do Poľska, si tak posilní svoju pozíciu najväčšieho licencovaného prevádzkovateľa kurzových stávok a hier v strednej a po novom aj v juhovýchodnej Európe.

Hattrick Sports Group je totiž vlastníkom siete Casa Pariurilor, ktorá je v Rumunsku najväčším hráčom, vlastní tiež dvojku chorvátskeho trhu PSK a spoluvlastní stávkové kancelárie Luckia v Španielsku.


Obe siete rastú
V prípade oboch reťazcov z portfólia investičného zoskupenia Penta ide o perspektívne biznisy s veľkým potenciálom rastu. Stávková spoločnosť Fortuna pritom ako prvá česká firma získala u susedov licenciu pre prevádzkovanie kasínových hier na internete.

Predvlani, keď podnikala v Česku, Poľsku a na Slovensku, zvýšila čistý zisk medziročne o 22,5 percenta zhruba na 19,5 milióna eur. Objem prijatých stávok vzrástol o 26,1 percenta na 848 miliónov eur.

Tržby celého holdingu lekární pod značkou Dr.Max vlani opäť prekročili po druhý raz za sebou métu jednej miliardy eur, keď dosiahli sumu 1,05 miliardy eur. Iba česká divízia s 398 pobočkami sa na nich podieľala číslom 544,1 milióna eur.

Penta chcela najskôr poriadne rozvinúť služby na domácom trhu v Česku a Slovensku, a nechcela sa zaťažovať expanziou do iných európskych štátov. Na týchto domácich trhoch už začína v prípade Dr.Max a Fortuny narážať na strop. Krajiny na Balkáne skrývajú veľký potenciál a mnohé firmy sa tam snažia etablovať,“ dodáva Tomčiak zo spoločnosti Finlord.

Infografika Infografika HN

01 - Modified: 2022-08-15 09:04:34 - Feat.: - Title: Penta štartuje súťaž pre výstavbu pri južnom brehu Dunaja 02 - Modified: 2022-08-15 08:49:51 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Oveľa väčšia investícia ako Volvo. Šurany môžu vyfúknuť Česku továreň na batérie za miliardy 03 - Modified: 2022-08-12 22:00:00 - Feat.: - Title: V Grónsku sa topia ľadovce a miliardári vycítili veľkú príležitosť. Spustili masívne investície 04 - Modified: 2022-08-09 13:00:00 - Feat.: - Title: „Denacifikácia“ Balkánu i manévre na hraniciach. Stane sa z Kosova opäť rozbuška? 05 - Modified: 2022-08-05 18:55:42 - Feat.: - Title: Investícia za päť miliárd dolárov. Pfizer chce kúpiť firmu vyrábajúcu lieky na poruchy krvi
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. august 2022 21:22