StoryEditor

Znížte bankovú daň, odkazuje svet

05.06.2013, 00:00
Zníženie odvodu pre finančné domy by mohlo rozhýbať úverovanie na Slovensku.

Znížte dane pre banky a môžete naštartovať ekonomiku. Takýto odkaz poslala vláde prvá veľká svetová inštitúcia – Medzinárodný menový fond po jej misii na Slovensku. V praxi by sme totiž týmto spôsobom mohli rozhýbať rozdávanie úverov z bánk, čo by pomohlo slovenským podnikom a následne aj nášmu rastu. „Máte najvyšší odvod, možno Francúzsko má tento odvod mierne vyšší,“ povedal pre HN šéf misie MMF na Slovensku James John.

Daň bude klesať
Ako však upozorňuje rezort financií, už v súčasnosti počítajú s postupným znižovaním bankovej dane, kým z nej štát nevyzbiera miliardu eur. Dovtedy však bude odvod pravidelne skresávať zisky bánk. A práve znižovanie ziskov podľa hovorkyne ruskej banky Sberbank Ľubomíry Chmelovej nepriamo brzdí poskytovanie úverov.

S nižšími ziskami podľa nej totiž klesá aj základné imanie banky. „Zníženie či úplné zrušenie odvodu by tak pomohlo úverovaniu, keďže vyšší zisk by zvýšil vlastné imanie banky, ktoré je rozhodujúce pri stanovení úverovej kapacity,“ dodala Chmelová.

Nižšie, špeciálne platby štátu by pritom podľa hovorkyne ČSOB Zuzany Eliášovej povzbudili nielen bankový sektor, ale aj celé hospodárstvo. S tým súhlasí aj analytik INESS Radovan Ďurana. „Podľa ekonomickej teórie v zdravom prostredí, ako je na Slovensku, by banky mali viac požičiavať, a tým aj viac rozprúdiť ekonomiku.“

Do akej miery by však takýto scenár skutočne nastal aj v situácii prepadu objednávok pre firmy, je otázne. Samotné podniky sa totiž v niektorých prípadoch boja zadlžovať, keďže nevedia, či budú schopné úver splácať. Aj preto by podľa analytika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža zníženie odvodu nemuselo priniesť želaný efekt.

Ekonomika spomaľuje
Okrem toho by štátu automaticky chýbali milióny, keďže od bánk by cez odvod mal dostať v tomto roku 110 miliónov eur navyše. Peniaze by tak musel hľadať cez ďalšie škrty, ktoré by automaticky zatlačili na náš rast.

A ten slabne výrazne už aj bez toho. Podľa odhadov MMF by sme mali rásť len 0,6-percentným tempom namiesto predtým odhadovaného jedného percenta.
Je to vôbec najnižší odhad vývoja našej ekonomiky v tomto roku od významných inštitúcií. Napriek pomalšiemu rastu by sme však podľa fondu mali v tomto roku splniť cieľ udržať deficit štátneho rozpočtu pod tromi percentami HDP.

A veria tomu aj analytici. Podľa Ďuranu zníženie odhadu o štyri desatiny percentuálneho bodu nie je taká významná zmena. „Áno, myslím si, že vláda splní tento limit,“ pridal sa Baláž.

Minister Kažimír včera zopakoval aj to, že štátnu sekeru udrží bez dodatočných zmien zákonov. Analytici však upozorňujú, že nižšie daňové príjmy predsa len budú nútiť vládu na hľadanie ďalších miliónov. „Vláda potrebuje prijímať dodatočné opatrenia, aby dodržala svoj cieľ,“ upozornil Ďurana.

01 - Modified: 2005-05-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Peniaze získajú aj odporcovia ústavy 02 - Modified: 2005-05-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Osobné údaje
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 03:17